Strona główna » Austria – Rekordowy wzrost zachorowań i zgonów wśród zaszczepionych – jednak wprowadzono lockdown dla osób niezaszczepionych

Austria – Rekordowy wzrost zachorowań i zgonów wśród zaszczepionych – jednak wprowadzono lockdown dla osób niezaszczepionych

by Daniel SZYSZ

Austria: od poniedziałku lockdown dla osób niezaszczepionych

Ze względu na utrzymującą się wysoką liczbę zachorowań na Covid- 19 Austria zdecydowała o wprowadzeniu lockdownu dla osób nieszczepionych. Będą mogły opuszczać swoje domy tylko w wyjątkowych wypadkach.
Decyzję w tej sprawie podjęli kanclerz federalny Alexander Schallenberg i szefowie rządów krajów związkowych – informuje w poniedziałek telewizja ARD.

W ramach walki z czwartą falą pandemii koronawirusa, od jutra w Austrii obowiązywać będzie lockdown dla osób nieszczepionych, początkowo przez dziesięć dni.

Osoby, które nie zostały zaszczepione, będą mogły opuszczać dom lub mieszkanie tylko z ważnych powodów, takich jak zakupy artykułów codziennego użytku, wyjście do pracy lub wizyta u lekarza. Problem dotyczy około dwóch milionów ludzi – około jednej czwartej populacji.

Celem jest zwiększenie gotowości do szczepień i zmniejszenie liczby kontaktów społecznych o około 30 procent, powiedział minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Osoby zaszczepione, dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby, które wyleczyły się z infekcji w ciągu ostatnich 180 dni są zwolnione z ograniczeń.

Blokada nie dotyczy również uczniów, powiedział Schallenberg, odnosząc się do faktu, że kilka testów na obecność koronawirusa tygodniowo jest już w szkołach normą.

Przestrzeganie rozporządzenia ma być sprawdzana poprzez kontrole wyrywkowe.

Siedmiodniowa zachorowalność na 100 000 mieszkańców wzrosła w Austrii do poziomu około 815. Szczególnie dotknięte są prowincje Salzburg i Górna Austria, gdzie wartość współczynnika zachorowalności wynosi w każdym przypadku około 1300.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska