Strona główna » Świnoujście – ZHR – Gra miejska zakończona!

Świnoujście – ZHR – Gra miejska zakończona!

by Daniel SZYSZ

Kto zbudował chlewik przy świnoujskiej Jedynce?, harcerze pływają własnym katamaranem?, kto zmienił ulice Hołdu Pruskiego na Hołdu Ruskiego? Za nami Rodzina Gra Miejska rozgrywana na ulicach Świnoujścia z okazji „75lecia”. 75. rocznica działalności harcerstwa przy SP1 w Świnoujściu i 103. rocznica niepodległości Polski została uczczona w nietypowy sposób.

Historia Harcerstwa oraz Historia Polski jest związana ze sobą już od samego początku. Już od początku swojego funkcjonowania na ziemiach polskich w latach 1909/1910, harcerstwo stało się ważnym narzędziem kształtowania wśród młodych ludzi postaw patriotycznych, narodowych i niepodległościowych. Harcerzy i skautów odnajdziemy wśród żołnierzy Legionów, w szeregach Błękitnej Armii, wśród wielkopolskich i śląskich powstańców, bohaterskich Obrońców Lwowa czy też uczestników wojny polsko-bolszewickiej. W odrodzonej Rzeczypospolitej, czynnie angażowali się w działania na rzecz obrony praw mniejszości polskiej poza granicami kraju, czego wymownym przykładem może być m.in. ich aktywność w ramach Związku Polaków w Niemczech w Szczecinie. Nie zabrakło też harcerzy na pierwszej linii działań zbrojnych we wrześniu 1939 roku, a także w działalności konspiracyjnej wymierzonej w okupantów.

Niejednokrotnie, wierni Polsce i zasadom ruchu harcerskiego, harcerze Szarych Szeregów, harcerki „Bądź Gotów” i Hufców Polskich walcząc w obronie ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Po 1945 roku zaangażowali się aktywnie i zaistnieli w Świnoujściu podejmowali w działania przeciwko narzuconej społeczeństwu polskiemu komunistycznej władzy. Uderzenie komunistów w ruch harcerski, a w konsekwencji rozwiązanie w 1949 r. ZHP, nie stanowiło bynajmniej kresu niepodległościowej działalności harcerskiej na ziemiach polskich. Fenomenem jest istnienie kilkuset lokalnych antykomunistycznych organizacji harcerskich na przełomie lat 80-tych XX wieku. Tym samym warto było to poznać – jak to było na naszej wyspie.

Stawiło się 20 patroli rodzinnych, które wyruszyły na grę. O wygranej decydowały nie tylko uzyskane punkty ale i czas ich wykonania. Rozgrywka w mieście rozpoczęła się w czwartek po uroczystościach miejskich. Gracze, ruszyli z mobilną nawigacją na spacer po miejscach związanych z historią harcerstwa. Gra polegała na wykonywaniu zadań ujawnianych w danej lokalizacji, takich jak wykonanie zdjęcia czy udzielenia odpowiedzi na pytania. W grze wzięło udział ponad 60 osób. W rywalizacji najlepsza okazała się grupa o kryptonimie Piotr. W związku z pozytywnym odbiorem gry planujemy kolejne edycje być może o innej tematyce. Nagrody dla uczestników zapewnił Urząd Miasta w ramach zadania publicznego pod tytułem „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej w 2021 roku”.

Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights