Światła przeciwmgłowe przednie i tylne.

Światła przeciwmgłowe przednie i tylne.

Światła przeciwmgłowe przednie i tylne. Przeznaczenie i obowiązek montażu

Liczba świateł obecnych w samochodzie jest bardzo duża. Cześć z nich obowiązkowo powinna być zamontowana w każdym pojeździe, inne natomiast są opcjonalne. Istnieje wiele niedomówień w zakresie konieczności montowania świateł oraz tego, kiedy ich używać. Dotyczą one między innymi świateł przeciwmgłowych. Warto w tym miejscu zauważyć, że rozróżniamy światła przeciwmgielne przednie i tylne. Poniżej wyjaśniamy związane z nimi niejasności.

Do czego służą nieobowiązkowe światła przeciwmgłowe przednie?

Niemal w każdym samochodzie znajdują się światła przeciwmgłowe przednie. Jednak jak się okazuje, ich montaż wcale nie jest wymagany przez kodeks drogowy. Ich stosowanie jest dobrowolne, jednak producenci zwykle montują w pojazdach tego typu reflektory, natomiast w przypadku awarii, niemal wszyscy kierowcy poszukują części zamiennych. Duży wybór reflektorów przednich przeciwmgłowych znaleźć można na przykład w ofercie Ucando – https://www.ucando.pl/k/swiatla-przeciwmglowe-przednie/U170105. Sklep oferuje zarówno części od najbardziej znanych producentów, jak i tańsze światła mniej znanych marek. Wszystko po to, aby każdy znalazł w ofercie to, czego potrzebuje. Przejdźmy jednak do kwestii najistotniejszej, a mianowicie do tego, kiedy używać tego typu świateł i po co to robić? 

Światła przeciwmgłowe przednie charakteryzują się dużą mocą. Reflektory wysyłają światło, które dzięki swojej sile jest w stanie przebić się nawet przez gęstą mgłę. Pomaga w tym również usytuowanie reflektorów w dolnej części pojazdu, niemal zaraz nad podłożem. Reflektory przeciwmgielne przednie przeznaczone są zatem do zapewniania odpowiedniej widoczności w sytuacji, gdy ze względu na warunki otoczenia jest ona ograniczona. Przede wszystkim chodzi tutaj o ograniczenie przez mgłę, jednak nie tylko. Widoczność może być ograniczona również choćby przez duże zanieczyszczenie powietrza. Włączenie świateł przeciwmgłowych umożliwia wyłączenie świateł dziennych, które okazują się w takiej sytuacji zbędne.

Światła przeciwmgłowe tylne

Poza przednimi istnieją również światła przeciwmgłowe tylne. Jakie jest ich przeznaczenie? Nieco inne niż w przypadku reflektorów przednich. W tym przypadku światła mają za zadanie sprawić, aby pojazd był lepiej widoczny dla pozostałych uczestników ruchu. Oczywiście również  warunkach ograniczonej widoczności, na przykład poprzez występującą mgłę. W przeciwieństwie do świateł przeciwmgielnych przednich, reflektory tylne muszą być zamontowane i działać sprawnie. Wymagają tego przepisy prawne. Korzystanie ze świateł tego rodzaju jest obligatoryjne w przypadku widoczności ograniczonej do 50 m. Jednocześnie, jeśli widoczność jest większa, światła należy wyłączyć, aby nie oślepiać innych kierowców. 

Podobnie jak w przypadku świateł przeciwmgielnych przednich, modele reflektorów przeznaczonych do montażu w tylnej części pojazdu również można znaleźć w ofercie sklepu Ucando.pl. W asortymencie znajdują się tylko sprawdzone produkty, posiadające homologację. Jest ona niezbędna, aby reflektory mogły zostać uznane za spełniające kryteria prawne świateł przeciwmgłowych tylnych.

Powiązane posty

Nowe ceny badań technicznych pojazdów

Świnoujście. Idź do urzędu, inaczej Twój samochód zniknie z systemu – dziś ostatnia szansa

Możesz stracić dowód rejestracyjny podczas przeglądu – Ukraińskie samochodu jeżdżą bez przeglądów