Strona główna » Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

by Daniel SZYSZ

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA gościł w dniach 22-23 listopada bm. przedstawicieli placówek dyplomatycznych i przedstawicieli IMO w Polsce. Wizyta studyjna odbyła się z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury. Jej celem była promocja polskiej kandydatury w Radzie IMO w kategorii C na lata 2022-2023.

Podczas zaplanowanych spotkań goście zapoznali się z możliwościami współpracy, potencjałem biznesowym portów Szczecin-Świnoujście oraz innymi formami współdziałania.

Wizytę rozpoczęło spotkanie w Akademii Morskiej z władzami uczelni oraz przedstawicielami ZMPSiŚ SA. Gościom obok oferty przeładunkowej oraz działań rozwojowych ZMPSiŚ SA zaprezentowano ofertę edukacyjną Akademii wraz z nowoczesnym zapleczem dydaktycznym, jak m.in. symulator statku, siłowni okrętowej, czy terminala LNG. W dalszej części dnia rozmowy kontynuowano podczas rejsu po porcie Szczecin. W jego trakcie goście spotkali się z przedstawicielami spółek przeładunkowych operujących w szczecińskim porcie.

W drugim dniu wizyty rozmowy kontynuowano w porcie Świnoujście, gdzie gościom zaprezentowano tamtejsze terminal LNG, terminal masowy oraz terminal promowy.

Obecnie Polska kandyduje do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-2023. To kategoria dotycząca państw, które mają szczególne interesy w transporcie morskim lub żegludze i których wybór do Rady zapewni reprezentację wszystkich głównych obszarów geograficznych świata.

Przypomnijmy, że pod auspicjami IMO w dniach 13-16 czerwca 2018 Polska po raz pierwszy zorganizowała Światowe Dni Morza. Te odbyły się w Szczecinie. W czasie ich trwania 800 gości z 40 państw dyskutowało nad problemami i kierunkami rozwoju gospodarki morskiej.

IMO – International Maritime Organization

W 1948 r. międzynarodowa konferencja w Genewie przyjęła konwencję formalnie ustanawiającą IMO (pierwotna nazwa brzmiała Międzyrządowa Morska Organizacja Konsultacyjna (IMCO), ale nazwa została zmieniona w 1982 r. na IMO). Cele Organizacji, podsumowane w Artykule 1(a) Konwencji, to „zapewnienie mechanizmów współpracy między Rządami w dziedzinie rządowych regulacji i praktyk odnoszących się do wszelkiego rodzaju spraw technicznych mających wpływ na żeglugę zaangażowaną w handel międzynarodowy; zachęcać i ułatwiać ogólne przyjęcie najwyższych wykonalnych norm w sprawach dotyczących bezpieczeństwa morskiego, wydajności żeglugi oraz zapobiegania i kontroli zanieczyszczenia mórz przez statki”. Organizacja jest również uprawniona do zajmowania się sprawami administracyjnymi i prawnymi związanymi z tymi celami.

(Monika Woźniak-Lewandowska)



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights