W co i jak inwestować – inwestowanie dla początkujących
Samodzielnie lub poprzez fundusz inwestycyjny – jak inwestować?
Najważniejszą motywacją do inwestowania jest możliwość samodzielnego decydowania o każdym aspekcie inwestycji, a tym samym pełna kontrola i dostosowanie portfela inwestycyjnego do własnych potrzeb i preferencji. Można o nim myśleć jak o swoim osobistym funduszu inwestycyjnym, który jednak wymaga, abyś sam dowiedział się, jak dokładnie powinieneś inwestować.
Spis treści
Najbardziej oczywistym wyzwaniem, które przychodzi na myśl, gdy myślimy o samodzielnym inwestowaniu, jest zbudowanie własnego portfela inwestycyjnego i wybór instrumentów. Innymi słowy, dylemat polega na tym, jak inwestować i czy robić to samodzielnie, czy też preferować jednostki uczestnictwa w funduszu.
Dlaczego warto inwestować na własną rękę?
1) Głównym celem funduszu inwestycyjnego jest generowanie zysków dla samej organizacji, co nie musi oznaczać dużych zysków dla nas, posiadaczy jednostek uczestnictwa. Fundusze uzyskują dochody z tytułu opłat za zarządzanie, niezależnie od wyników inwestycyjnych. Dlatego dla funduszu ważniejsze jest przyciąganie aktywów, a nie ich pomnażanie.
- Fundusze często zwracają na siebie uwagę, gdy uda im się zarobić. W takich momentach wydają nam się one idealnym rozwiązaniem na pytanie w co i jak inwestować. Tak więc czasami możemy zarobić pieniądze na przeszłym lub trwającym sukcesie funduszu, ale czasami wchodzimy na rynek, który nie ma dalszego potencjału wzrostu i z tego powodu jest narażony na poważne straty. Dlatego właśnie najlepiej jest realizować własną strategię inwestycyjną od początku do końca, zamiast ślepo podążać za tłumem.
- Zwrot środków z funduszu może podlegać pewnym ograniczeniom, czasami wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku samodzielnego inwestowania tak się nie stanie. Pieniądze mogą być wypłacone z naszego konta inwestycyjnego w dowolnym momencie.
- W przypadku funduszy jesteśmy uzależnieni od innych posiadaczy jednostek uczestnictwa. Gdy fundusz zaczyna tracić powierzone mu środki, inwestorzy zaczynają go masowo opuszczać. Zmusza to zarząd do zamknięcia inwestycji w nieodpowiednim momencie, co prowadzi do dalszych strat.
Fundusze inwestycyjne https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_kapitalowego/Fundusze_Inwestycyjne nie są z natury złe, ale specyfika ich działalności wymaga podejmowania decyzji inwestycyjnych podobnych do tych, które podejmują inwestorzy w przypadku rachunków maklerskich. Czy nie lepiej inwestować na własną rękę? Tak, zdecydowanie jest lepiej, gdyż inwestując w fundusze etf mamy pełną kontrolę nad ponoszonym ryzykiem i możliwymi przyszłymi zyskami bez generowania dodatkowych prowizji z tytułu opłat za zarządzanie
Jak handlować na giełdach?
Wybierz rynki, z którymi jesteś zaznajomiony i które rozumiesz lub z którymi chciałbyś się zaznajomić. Następnie wybierz odpowiedni moment na wejście w transakcję. Ci, którzy kupują po niskiej cenie, wchodzą pierwsi i zarabiają najwięcej. Nie podążaj ślepo za innymi inwestorami, trzymaj się swojej własnej strategii. Zarabiaj przy jak najmniejszym ryzyku. Nigdy nie ryzykuj całości lub znacznej części swojego kapitału na pojedynczych transakcjach.Nie inwestuj w instrumenty, które z definicji przynoszą niskie roczne zyski, tj. poniżej 2%. Jest to kwota, którą można zarobić na lokatach, bez ryzyka utraty zainwestowanych pieniędzy.