Strona główna » Jak rozpoznać, że moja skóra jest wrażliwa?

Jak rozpoznać, że moja skóra jest wrażliwa?

by Daniel SZYSZ

Ponieważ to skóra jest największym narządem w ciele człowieka, to właśnie ona stanowi główną barierę ochronną organizmu przed czynnikami z zewnątrz. W skrócie oznacza to, że zabezpiecza nas przed skutkami warunków atmosferycznych oraz wszelkimi szkodliwymi substancjami, co może skutkować podrażnieniem i widocznym zaczerwienieniem. Co jednak w przypadku, gdy skóra reaguje zbyt gwałtownie nawet przy najmniejszym kontakcie z danym czynnikiem? Może być to objaw tzw. nadwrażliwości.

 

Skóra wrażliwa – charakterystyka

Jak wiadomo, możemy wyróżnić kilka podstawowych typów skóry: normalną, mieszaną, tłustą oraz suchą. Co jednak istotne, każdego z nich może dotyczyć nadwrażliwość, co wiąże się z licznymi objawami, nierzadko widocznymi gołym okiem. Co to oznacza w praktyce? Skóra wrażliwa wyróżnia się przede wszystkim częstym zaczerwienieniem, a nawet obrzękiem, czemu zazwyczaj towarzyszy uczucie swędzenia, pieczenia lub kłucia. W dotyku może być lekko napuchnięta oraz nadmiernie rozgrzana. Takie symptomy nasilają się wraz z kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie często dzieje się tak pod wpływem wahań temperatur, wiatru, mrozu, ale także zanieczyszczeń powietrza.

 

Jeśli zatem na naszej twarzy bardzo szybko pojawia się uporczywy rumień, na dodatek często towarzyszy nam dyskomfort, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasza skóra jest wrażliwa. Jej naturalna bariera ochronna jest zaburzona, skutkiem czego jest wyjątkowo podatna na podrażnienia. Skóra wrażliwa może bardzo negatywnie reagować po użyciu nieodpowiednio dobranych kosmetyków czy też niewłaściwego sposobu ich aplikacji, np. gwałtownego wcierania kremu zamiast jego delikatnego wklepywania.

 

Jak sprawdzić, czy mamy skórę wrażliwą?

Najważniejsze – nie tylko pod kątem prawidłowego rozpoznania nadwrażliwości – jest dokładne przyglądanie się swojej cerze. Taki prosty zabieg może pomóc przy ocenie, jakie produkty faktycznie dobrze działają, a które lepiej odstawić. Szybciej dostrzeżemy też wszelkie niepokojące zmiany, które mogłyby nawet wymagać konsultacji z dermatologiem. W żadnym razie nie należy ignorować negatywnych sygnałów ze strony naszej skóry, która zazwyczaj wprost komunikuje nam zaistnienie jakiegoś problemu. Jeśli zatem po powrocie z zimowego spaceru odczuwalne jest ściągnięcie cery, która może się też wydawać przesuszona (a przez to i swędząca), najprawdopodobniej ma ona zwiększoną wrażliwość.

 

Dodatkowo można przeprowadzić test, który pozwala stwierdzić, czy skóra wrażliwa rzeczywiście jest naszą domeną. Wystarczy wziąć szpatułkę wykonaną z tworzywa sztucznego lub inny przedmiot – pozbawiony oczywiście ostrych krawędzi – i przejechać jego brzegiem po cerze. Jeśli w tym miejscu niemal natychmiast pojawi się zaczerwienienie i lekki obrzęk, możemy mieć już niemalże pewność, że dotyczy nas nadwrażliwość. Wszelkie wątpliwości w razie konieczności warto skonsultować ze specjalistą.

 

Dlaczego skóra jest wrażliwa?

Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W wielu przypadkach skóra wrażliwa to jedynie stan przejściowy, który możemy zredukować przy umiejętnej pielęgnacji oraz ograniczaniu kontaktu ze szkodliwymi czynnikami. Czasem też nadwrażliwość jest bezpośrednim wynikiem alergii oraz chorób skórnych, takich jak AZS.

 

Nadwrażliwość może się pojawić niezależnie od wieku i typu naszej cery. Wpływają na to przede wszystkim warunki pogodowe, toteż symptomy skóry wrażliwej wzmagają się chociażby w okresie zimowym, kiedy często przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, a później wychodzimy na zewnątrz, gdzie panują minusowe temperatury. Oprócz tego na zaostrzenie objawów wpływa częsty stres oraz niewłaściwie stosowana pielęgnacja (np. używanie mocno złuszczających peelingów z drobinkami, które mogą wzmagać podrażnienia).

 

Uwagę należy zwrócić również na styl życia i dietę. Przy wrażliwej skórze niewskazane są używki, w tym nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Zaczerwienienie może wzmagać jedzenie ostrych przypraw, z kolei częste sięganie po wysoko przetworzone produkty jest niewskazane niezależnie od tego, w jakiej aktualnie kondycji jest nasza cera. Dobrze jest więc przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i zmienić je, by zachować ładny, zdrowy wygląd skóry na dłużej.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska