Podobnie jak skóra twarzy, tak i skóra głowy narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Duże wahania temperatury, nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt częste zabiegi upiększające, a nawet nieodpowiednia dieta są w stanie sprawić, że będzie ona podrażniona, a z czasem pojawi się na niej nieestetyczny łupież. Ta powszechna choroba skóry głowy w bardzo szybki sposób jest w stanie sprawić, że codzienna pielęgnacja naszych włosów stanie się bardzo utrudniona. Oczywiście kosmetykiem, który jest bardzo pomocny w leczeniu tej dermatozy, jest szampon przeciwłupieżowy. Sprawdź, jaki wybrać, jeśli jesteś posiadaczem wrażliwej skóry głowy. Dowiedz się więcej na temat łupieżu, przyczyn i objawów.
Uciążliwy łupież – przyczyny, objawy
Jak już wspomniano, szampon przeciwłupieżowy , to jedna z najskuteczniejszych broni w walce z łupieżem. Zanim jednak przejdziemy do poznania jego właściwości, warto poznać bliżej źródło samej choroby oraz jej najczęstsze objawy.
Łupież to choroba skóry, która jest dość łatwa do rozpoznania. Objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka, czego efektem są białawe lub czasem także żółtawe płatki, które widzimy na swoich włosach lub ubraniu. Niestety są one łatwe do zauważenia i dla wielu osób bardzo często stanowią powód do wstydu, a w przypadku młodych osób bardzo często stają się przyczyną kompleksów. Objawy, które mogą dodatkowo towarzyszyć chorobie to świąd, który powoduje, że chory zaczyna drapać skórę, czym dodatkowo nasila objawy oraz zaczerwienienie.
Przyczyny łupieżu
Łupież – przyczyny , to bardzo często wyszukiwane hasło w przeglądarkach internetowych. Skąd w takim razie bierze się ten uporczywy problem? Za obecność łupieżu mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Może on mieć swoje źródło w genach, jednak często odpowiadają za niego zaburzenia hormonalne, które mają miejsce przede wszystkim w okresie dojrzewania, oraz wzrost aktywności grzybów z gatunku Malassezia, który prowadzi do zaburzenia równowagi mikrobiomu.
Pozostałe czynniki, które mogą prowadzić do nasilenia objawów łupieżu, to:
- stres;
- niewłaściwa dieta;
- brak higieny osobistej;
- niedokładne mycie włosów;
- niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne;
- niektóre produkty do stylizacji.
Szampon przeciwłupieżowy – sposób na łupież
Jak najskuteczniej pozbyć się łupieżu? W leczeniu objawów tej choroby najlepiej sprawdzi się szampon przeciwłupieżowy. To produkt, który poradzi sobie nawet z silnymi objawami łupieżu i mocno swędzącą skórą głowy. Co sprawia, że szampon przeciwłupieżowy jest tak skuteczny? Sekret jego działania tkwi w zawartych w nim substancjach aktywnych, które charakteryzuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, keratolityczne, a także antybakteryjne. Bez ich obecności działanie szamponu nie będzie skuteczne, a łupież w dalszym ciągu będzie się utrzymywał. Wśród najskuteczniejszych składników o działaniu przeciwłupieżowym można wymienić:
- pirytonian cynku;
- dwusiarczek selenu;
- kwas salicylowy;
- oktopiroks;
- ketokonazol;
- pirokton olaminy;
- klimbazol.
Szampon przeciwłupieżowy a wrażliwa skóra głowy
Bardzo częstym problemem osób, które zmagają się z łupieżem, jest wrażliwa skóra głowy, która jest mocno reaktywna i w łatwy sposób ulega podrażnieniom. To z kolei sprawia, że należy być bardzo uważnym przy wyborze szamponu przeciwłupieżowego. Co to oznacza? Posiadając wrażliwą i reaktywną skórę głowy, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na obecność składników aktywnych, ale i substancje myjące i nawilżające.
Jeśli szampon przeciwłupieżowy w swoim składzie będzie zawierał alkohol i silne detergenty, w bardzo szybki sposób podrażni naszą skórę głowy, przez co leczenie łupieżu nie przyniesie efektów, jakich możemy oczekiwać. Wybierając szampon przeciwłupieżowy, warto sięgać po taki produkt, który zawiera łagodne substancje myjące, a także składniki, które koją skórę. Możemy zaliczyć do nich:
- pantenol;
- aloes;
- alantoinę;
- bisabolol;
- glicerynę;
- mocznik.
Wybierając szampon przeciwłupieżowy z takimi składnikami możesz mieć pewność, że pozbędziesz się objawów łupieżu, a także zapewnisz swojej wrażliwej skórze głowy komfort i ukojenie