Rozpoczęcie akcji lodołamania. Pięć jednostek wypłynęło kruszyć lód
Szybki briefing prasowy rozpoczął akcję lodołamania na Odrze, Odrze Granicznej oraz Regalicy. Pięć jednostek będzie w czwartek i w piątek kruszyć lód, by uniknąć powodzi zatorowych i obniżyć poziom wody szczególnie na odcinkach przy granicy polsko-niemieckiej. – Nie ma obecnie zagrożenia powodziowego, nasze działanie to przede wszystkim prewencja. Przy szybko rosnących temperaturach może dochodzić do wychodzenia wody ze swojego koryta, co w niektórych miejscach regionu byłoby bardzo problematyczne. Lodołamanie zapobiegnie wzrostowi poziomu wody, pokazujemy, że jesteśmy gotowi do działania w każdej sytuacji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
W akcji lodołamania biorą udział także zupełnie nowe jednostki Ocelot i Tarpan dla których jest to pierwsza akcja operacyjna. – Nowe jednostki mają okazję sprawdzić się w akcji. Dzisiaj mamy pięć lodołamaczy polskich i dwa niemieckie, jest odwilż, lód, a prognozy meteorologiczne zwiastują, że poziom wody może wzrosnąć. Musimy trochę na Odrze posprzątać – mówi Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich.
– Płyniemy w kierunku Widuchowej. Na wysokości miejscowości Ognica lód zaczął się ruszać, mamy więc niewielki, w porównaniu do zeszłego sezonu, zator. Drożność Odry wygląda tak, że mamy ok. 60 kilometrów zjawisk lodowych od 50 centymetrowego zalodzenia śryżowego po taflę lodu biegnącą do okolic Widuchowej – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Akcja pozwoli w ciągu dwóch dni oczyścić koryto Odry. Dodajmy, że w ciągu ostatnich godzin woda do góry w Bielinku poszła o ponad 120 centymetrów, a to pokazuje, że mamy zator i konieczność działania – dodaje dyrektor Duklanowski. Pogotowie zimowe Wód Polskich trwa minimum do końca marca.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie zdecydowało o zamknięciu żeglugi na Odrze.
• na odcinku Odry granicznej (od km 697,0 m. Ognica do km 704,1 jaz Widuchowa),
• na Odrze Wschodniej (od km 704,1 jaz Widuchowa do km 730,5 Przekop Klucz-Ustowo),
• jeziorze Dąbie (tor główny)
Wszystkie jednostki przechodzące wskazanym rejonem powinny udać się do najbliższego bezpiecznego portu a planujące rejsy ich zaniechania. Wykonawcy robót hydrotechnicznych na rzekach powinni niezwłocznie przerwać pracę a sprzęt pływający należy odholować w bezpieczne miejsce i odpowiednio zabezpieczyć. Pozostałe odcinki drogi wodnej pozostają otwarte dla żeglugi, w najbliższych dniach prognozowana jest odwilż.