Strona główna » Rozpoczęcie akcji lodołamania. Pięć jednostek wypłynęło kruszyć lód

Rozpoczęcie akcji lodołamania. Pięć jednostek wypłynęło kruszyć lód

by Daniel SZYSZ

Rozpoczęcie akcji lodołamania. Pięć jednostek wypłynęło kruszyć lód

Szybki briefing prasowy rozpoczął akcję lodołamania na Odrze, Odrze Granicznej oraz Regalicy. Pięć jednostek będzie w czwartek i w piątek kruszyć lód, by uniknąć powodzi zatorowych i obniżyć poziom wody szczególnie na odcinkach przy granicy polsko-niemieckiej. – Nie ma obecnie zagrożenia powodziowego, nasze działanie to przede wszystkim prewencja. Przy szybko rosnących temperaturach może dochodzić do wychodzenia wody ze swojego koryta, co w niektórych miejscach regionu byłoby bardzo problematyczne. Lodołamanie zapobiegnie wzrostowi poziomu wody, pokazujemy, że jesteśmy gotowi do działania w każdej sytuacji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

W akcji lodołamania biorą udział także zupełnie nowe jednostki Ocelot i Tarpan dla których jest to pierwsza akcja operacyjna. – Nowe jednostki mają okazję sprawdzić się w akcji. Dzisiaj mamy pięć lodołamaczy polskich i dwa niemieckie, jest odwilż, lód, a prognozy meteorologiczne zwiastują, że poziom wody może wzrosnąć. Musimy trochę na Odrze posprzątać – mówi Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich.
– Płyniemy w kierunku Widuchowej. Na wysokości miejscowości Ognica lód zaczął się ruszać, mamy więc niewielki, w porównaniu do zeszłego sezonu, zator. Drożność Odry wygląda tak, że mamy ok. 60 kilometrów zjawisk lodowych od 50 centymetrowego zalodzenia śryżowego po taflę lodu biegnącą do okolic Widuchowej – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Akcja pozwoli w ciągu dwóch dni oczyścić koryto Odry. Dodajmy, że w ciągu ostatnich godzin woda do góry w Bielinku poszła o ponad 120 centymetrów, a to pokazuje, że mamy zator i konieczność działania – dodaje dyrektor Duklanowski. Pogotowie zimowe Wód Polskich trwa minimum do końca marca.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie zdecydowało o zamknięciu żeglugi na Odrze.

• na odcinku Odry granicznej (od km 697,0 m. Ognica do km 704,1 jaz Widuchowa),
• na Odrze Wschodniej (od km 704,1 jaz Widuchowa do km 730,5 Przekop Klucz-Ustowo),
• jeziorze Dąbie (tor główny)

Wszystkie jednostki przechodzące wskazanym rejonem powinny udać się do najbliższego bezpiecznego portu a planujące rejsy ich zaniechania. Wykonawcy robót hydrotechnicznych na rzekach powinni niezwłocznie przerwać pracę a sprzęt pływający należy odholować w bezpieczne miejsce i odpowiednio zabezpieczyć. Pozostałe odcinki drogi wodnej pozostają otwarte dla żeglugi, w najbliższych dniach prognozowana jest odwilż.

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00