Francja: dobowy bilans zakażeń koronawirusem znów przekroczył 300 tys.
We Francji wciąż notuje się rekordowo wysokie liczby nowych zakażeń koronawirusem; w ciągu minionej doby wykryto 329 371 przypadków – podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Ponad 77,1 tys. osób otrzymało czwartą dawkę szczepionki – poinformowało ministerstwo zdrowia.
Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitali przyjęto w ciągu ostatniej doby 2486 chorych z Covid-19, w tym 310 na oddziały intensywnej terapii.
W szpitalach zmarło 191 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 126 721.
Wskaźnik zachorowalności we Francji wynosi 2828,6 nowej infekcji na 100 tys. mieszkańców. Odsetek pozytywnych wyników testów zmniejszył się nieznacznie z 19,5 do 19,4 procent.
W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 692 092 szczepienia przeciw koronawirusowi, z czego 49 684 pierwszą dawką. Dawkę uzupełniającą przyjęło 606 491 osób. Ich łączna liczba wynosi 31,12 mln. 77 119 osób otrzymało już czwartą dawkę szczepionki – podało ministerstwo zdrowia.
Co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało od początku kampanii 53,5 mln osób (tj. 79,4 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 52,2 mln osób (tj. 77,5 proc. populacji).
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
ksta/ fit/ akl/
—————–
MZ: przed końcem stycznia powinny rozpocząć się szczepienia trzecią dawką u osób powyżej 12 lat
Przed końcem stycznia powinny rozpocząć się szczepienia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia – poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa zdrowia. Resort zaznaczył, że czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków w tej sprawie.
W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce ruszyły szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Oznacza to, że niektórzy z nastolatków mają paszporty covidowe ważne już od 6-7 miesięcy.
Komisja Europejska przyjęła w grudniu minionego roku przepisy, według których po szczepieniu podstawowym certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy “do celów podróży wewnątrz UE”, a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Nowe przepisy będą obowiązywać w UE od 1 lutego.
Niektóre z krajów wprowadzają jednak odmienne wymogi. Przykładowo we Włoszech certyfikaty od 1 lutego będą ważne jedynie przez 6 miesięcy – dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Oznacza to, że np. polscy nastolatkowie, którzy chcieliby w czasie ferii udać się do Włoch, mogą napotkać problemy, jeśli od ich szczepienia drugą dawką minęło już ponad pół roku. W takiej sytuacji będą traktowani jak osoby niezaszczepione, a więc nie będą mogli korzystać np. z hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim.
Resort zdrowia zapytany przez PAP kiedy planowane jest uruchomienie szczepień trzecią dawką wśród nastolatków, wskazał, że czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków.
Biuro prasowe ministerstwa podało, że “do czasu zatwierdzenia przez EMA szczepionek w dawce przypominającej dla osób poniżej 18 r. życia, resort zdrowia nie planuje wydać rekomendacji w sprawie”. “Rekomendacja ta prawdopodobnie zapadnie w drugiej połowie stycznia. Przed końcem stycznia powinny rozpocząć się szczepienia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia” – informuje MZ.(PAP)
Autorka: Olga Zakolska
ozk/