80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
W tym roku przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej, przekształconej ze Związku Walki Zbrojnej. Z tej okazji Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin wraz z delegacją złożył kwiaty pod pomnikiem Orła Białego u zbiegu ulic: Krzywoustego, Paderewskiego oraz Wyszyńskiego w Świnoujściu. W obchodach rocznicowych wzięli udział także przedstawiciele świnoujskich władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz harcerze.
DRUKUJ PUBLIKUJ DO PDF
14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa, konspiracyjna niepodległościowa organizacja wojskowa, część Sił Zbrojnych RP działająca w okresie II wojny światowej w kraju, podlegająca Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Armia Krajowa była największą podziemną organizacją zbrojną w Europie w czasie II wojny światowej. „W ślad za moim rozkazem z dnia 3 września 1940 r. znoszę dla użytku wewnętrznego nazwę ZWZ. Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w kraju stanowią Armię Krajową” – brzmiał rozkaz nr 627 Najwyższego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 r. skierowany do gen. Stefana Roweckiego „Grota”.
Konspiracja wojskowa istniała na okupowanych terytoriach już wcześniej. We wrześniu 1939 r. powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona wkrótce w Związek Walki Zbrojnej, jak również liczne organizacje niezależne. Rozkaz Naczelnego Wodza o powołaniu AK miał na celu ich scalenie.
Zadaniem Armii Krajowej był udział w odbudowie państwa polskiego przez walkę zbrojną, której fazą kulminacyjną miało być ogólnonarodowe powstanie. Podstawowymi formami działania były sabotaż, dywersja i propaganda. W późniejszym okresie przystąpiono do działań partyzanckich, w oparciu o zrzucanych do kraju cichociemnych
Marynarka Wojenna