Strona główna » Co nam daje skakanie na trampolinie?

Od kilkunastu lat trampolina to jedno z najpopularniejszych akcesoriów ogrodowych. Dzięki jej obecności w lecie dzieci mogą się wyszaleć. Z rozrywki często korzystają też dorośli. I tutaj warto zwrócić uwagę na jedną rzecz – skakanie na trampolinie (fachowo nazywanej też batutą) jest bardzo wydajną formą dbania o zdrowie. Dzisiaj przybliżymy zalety tego sprzętu.

Jak działa trampolina?

Konstrukcja trampoliny wydaje być się dosyć bardzo prosta. I dlatego zaskakiwać może fakt, że ten sprzęt jest z nami od niespełna stu lat. Wpadł na niego w latach trzydziestych dwudziestego wieku Amerykanin George Nissen.

To właśnie jemu zawdzięczamy połączenie sprężystości nylonu i sprężyn zamontowanych na obręczy.

Co daje skakanie na trampolinie?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że podczas skakania pracują tylko i wyłącznie nogi. Nic bardziej mylnego!

Trampoliny działają trochę jak basen. Pozwalają rozwinąć mięśnie właściwie w całym ciele – zarówno te płytkie, jak i głębokie. Warto też wspomnieć o innych niezaprzeczalnych zaletach skakania:

  •  Podczas tego ćwiczenia oddychamy głęboko i często się śmiejemy. Pozytywnym skutkiem ubocznym jest więc dotlenienie organizmu.

  • Skacząc, często spadamy w trudnych do przewidzenia kierunkach. Musimy zapanować nad swoim lotem i w konsekwencji ćwiczymy koordynację ruchową.

  • Zabawa na trampolinie wiąże się też z olbrzymim wyrzutem endorfin w organizmie. A on zawsze jest pozytywny i bardzo skutecznie redukuje stres.

Rodzaje trampolin dostępnych na rynku

Dzieci szalejące latem i walczące o swoją kolejkę wejścia na trampolinę – to jest pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy w związku z tym sprzętem. Trzeba jednak przyznać, że batuty goszczą nie tylko w ogrodach. W niektórych wielkich miastach działają parki trampolin, w których możemy poodbijać się do woli i na różne wysokości. Wiele klubów sportowych oferuje też zajęcia z jump fitness. Są to treningi w trakcie których będziemy skakać na niewielkich, stworzonych do tego celu trampolinach.

Ze względu na popularność rozrywki nie powinno nas dziwić, że na rynku możemy nabyć wiele różnych odmian trampolin. Pod spodem wymieniamy najbardziej podstawowe:

  • Minitrampolina dla maluchów. Najmłodsze dzieci zawsze chcą bawić się razem ze starszymi. A skakanie na dużej trampolinie ogrodowej może być dla nich niebezpieczne. Dlatego prywatny park trampolin warto uzupełnić o niewielkich rozmiarów sprzęt stworzony z myślą o najmłodszych.

  • Trampolina ogrodowa z siatką. Przydomowe centrum aktywności fizycznej. Dzięki niemu szczęśliwe są zarówno dzieci, jak i rodzice. Bo pociechy po dużej dawce skakania o wiele chętniej i łatwiej idą spać. Przy tym akcesorium pamiętajmy o jednej kluczowej rzeczy – dopuszczalnym obciążeniu. Nie pozwalajmy, aby na trampolinie było więcej osób, niż pozwalają na to warunki bezpieczeństwa.

  • Trampoliny treningowe. Służą do korzystania podczas zajęć fitness bądź w domu. Są niewielkie i stworzone raczej do metodycznego użytkowania.

Trampolina to nie tylko zabawka dla dzieci! Pozwala dbać o całe ciało – a także po części umysł. Po sesji skakania nasz mózg się dotleni, a my będziemy bardziej zrelaksowani.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska