60 lat działalności na Morzu Bałtyckim – TT-Line świętuje swoje urodziny

60 lat działalności na Morzu Bałtyckim – TT-Line świętuje swoje urodziny

Lubeka-Travemünde – 11 602 mile morskie – tyle ma do pokonania nowy statek TT-Line, pierwszy z dwóch nowo zamówionych Green Ships, który jest w drodze ze stoczni w Nanjing w Chinach do Europy. Na miejsce ma dotrzeć pod koniec kwietnia, miesiąc po 60. rocznicy powstania TT-Line. Prom nosi nazwę „Nils Holgersson”, tak samo jak pierwszy statek w historii TT-Line – tradycja jest kontynuowana, ale jednocześnie firma chce zaznaczyć ogromny rozwój technologiczny promów.

Projekt „Zielonych Statków” to kontynuacja działań TT-Line na rzecz zrównoważonego rozwoju żeglugi, które armator rozpoczął już w 1995 roku wraz z wejściem do eksploatacji dwóch Zielonych Statków pierwszej generacji, „Nils Dacke” i „ Robin Hood”, które nastawione były na przyjazną dla środowiska eksploatację statków. Zaledwie sześć lat później, w 2001 roku, oddano do eksploatacji dwa nowe Green Ships drugiej generacji. Promy „Nils Holgersson” i „Peter Pan” zbudowane w Bremerhaven były już wyposażone w systemy napędowe, które zmniejszyły zużycie paliwa nawet o 15 procent w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami. Teraz flota jest uzupełniana przez najbardziej przyjazne dla środowiska statki. Podczas, gdy nowy Nils Holgersson jest już w drodze do Europy, budowa drugiego promu Green Ship Peter Pan, zbliża się ku końcowi i zostanie on przekazany TT-Line w ciągu roku.
„Z dumą spoglądamy wstecz na 60 lat TT-Line. To był czas pełen imponujących promów, wspaniałych innowacji, nowych technologii i zrównoważonego rozwoju firmy” – mówi dyrektor zarządzający Bernhard J. Termühlen. Chcemy dalej to kontynuować i nadal być pionierami w żegludze promowej.
Historia sukcesu TT-Line rozpoczęła się 28 marca 1962 roku, kiedy prom „Nils Holgersson I” otworzył połączenie między Travemünde, a Trelleborgiem w Szwecji. Zaledwie trzy lata później, w 1965 roku, TT-Line powiększyła flotę o drugi prom. Rampy załadunkowe na dziobie i rufie promu „Peter Pan I” umożliwiły wjazd i wyjazd pojazdów bez konieczności zawracania, co zrewolucjonizowało załadunek i rozładunek w porcie.
Flota rosła, a wraz z ukończeniem „Peter Pan II” w 1974 roku, TT-Line zapoczątkowało nową erę żeglugi promowej. Nowy i wówczas największy na świecie prom łączył transport i rozrywkę oraz umożliwiał pasażerom spędzenie rejsu w restauracji, barze czy na siłowni oraz skorzystanie z rozrywki oferowanej na pokładzie.

W latach 1988 i 1989 TT-Line z sukcesem wprowadziło dwa promy kolejowo-pasażerskie. Są one nadal w eksploatacji, przebudowane w późniejszym okresie na promy RoPax o nazwach Huckleberry Finn i Tom Sawyer. TT-Line rozwijało połączenia promowe i w 1992 r., po zjednoczeniu Niemiec, została otworzona linia promowa z Rostocku do Trelleborga. W styczniu 2022 roku TT-Line ta obchodziła 30-lecie istnienia tego połączenia.
W styczniu 2014 roku TT-Line uruchomiła połączenie z Polski, ze Świnoujścia do Trelleborga. Cztery lata później miało miejsce przedłużenie promu Peter Pan o 30 metrów do długości 220 metrów i tym samym linia ładunkowa powiększyła się do 3400 lm. Umożliwiło to zmniejszenie emisji na transportowaną jednostkę frachtową nawet o 25 procent. W tym samym roku TT-Line otworzyło połączenie między Kłajpedą, a Trelleborgiem. Następnie, w 2018 roku TT-Line złożyło zamówienie na budowę promów Green Ships trzeciej generacji, kontynuując tym samym drogę w kierunku zrównoważonej eksploatacji statków w żegludze promowej.

Linki
https://www.ttline.com/pl/
https://www.ttline.com/pl/tt-line/
https://www.ttline.com/pl/tt-line/green-ship/
https://www.ttline.com/pl/tt-line/srodowisko/

TT-Line oferuje sieć najkrótszych połączeń promowych do południowej Szwecji. Linie promowe są obsługiwane przez osiem promów, oferujących do 18 rejsów dziennie, łącząc port w Świnoujściu, porty niemieckie w Rostocku i Travemünde oraz litewski port Kłajpeda z portem w Trelleborgu na południu Szwecji. TT-Line jest liderem na rynku usług promowych pomiędzy Niemcami i Szwecją, łącząc te dwa kraje od 1962r. Od 2014 r. TT-Line operuje z Polski do Szwecji, a od 2018 r. rozwija połączenie pomiędzy Litwą, a Szwecją.

TT-Line od lat wprowadza rozwiązania mające na celu eksploatację statków przyjazną dla środowiska. Wykorzystanie napędu spalinowo-elektrycznego na statkach armatora znacząco wpływa na redukcję emisji spalin do atmosfery. Dzięki nadaniu bardziej opływowych kształtów kadłubom statków i oszczędnemu zużyciu paliwa, “ślady” CO2 są redukowane. TT-Line podjęła decyzję o zainstalowaniu systemu płukania gazów spalinowych (skruber) na promie Nils Dacke latem 2014 r. Skruber usuwa SOx i sadze ze spalin. TT-Line wykorzystuje technologię oczyszczania spalin także na promach Nils Holgersson, Peter Pan, Nils Dacke i Marco Polo. W 2018 r. prom Peter Pan został wydłużony o 30 metrów, dzięki czemu emisja zanieczyszczeń na jednostkę frachtową została zredukowana nawet o 25%. „Koncepcja Green Ship (Zielonego Statku)” została rozwinięta przez TT-Line w ostatnich latach i realizuje się w budowie pierwszego promu Green Ship rozpoczętej w grudniu 2019 r. TT-Line, jako pierwsza firma żeglugowa, a tym samym, jako pionier na południowym Bałtyku, wykorzysta LNG na promach Green Ships, a tym samym przyczyni się do zrównoważonej przyszłość.

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Świnoujście – Najnowocześniejszy prom na Bałtyku, TT-Line Green ship z napędem LNG, „Nils Holgersson” – rozpoczyna regularne rejsy ze Świnoujścia do Szwecji od 1 maja 2022.

A takie Świnoujście znacie ?? #świnoujście360