Leasing finansowy a operacyjny – czym różnią się te rozwiązania?
W leasing można wziąć zarówno samochód, jak i sprzęt do biura, maszyny czy nieruchomości. To wygodna forma finansowania zewnętrznego, bez uruchomiania wysokich środków własnych. Sprawdź, która forma leasingu jest dla Ciebie najlepsza. Dowiedz się, jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym.
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny to wygodna forma finansowania zewnętrznego. To umowa, zawarta między leasingodawcą (firma leasingowa) a leasingobiorcą (przedsiębiorca). Firma leasingowa przekazuje przedsiębiorcy w ramach leasingu operacyjnego dany przedmiot do użytkowania na ściśle określony czas. W zamian przedsiębiorca/klient zobowiązuje się do dokonywania regularnych opłat leasingowych.
Leasing operacyjny nie przenosi na leasingobiorcę pełnych praw własności danego przedmiotu. Może on jednak wykupić go po zakończeniu umowy. Należy to do decyzji leasingobiorcy i nie jest obowiązkowe. Przedmiot zawsze można zwrócić i nie mieć za to żadnych konsekwencji ze strony leasingodawcy.
Leasing operacyjny zapewnia również pełną płynność finansową przedsiębiorcy. Nie musi on opłacać w całości podatku VAT za wypożyczony przedmiot, ponieważ jego płatność jest rozłożona na miesięczne raty leasingowe. Sprawdź ofertę leasingu operacyjnego marki mLeasing, gdzie zyskasz możliwość skorzystania z dodatkowych rozwiązań, np. pakietu ubezpieczeń na dany przedmiot leasingu.
Jak działa leasing finansowy?
Leasing finansowy jest formą leasingową środków trwałych. To znaczy, że na leasingobiorcę przechodzi pełna i formalna własność za wypożyczony przedmiot na leasing. Zostaje on wpisany do jego środków majątkowych. Leasingobiorca musi również samodzielnie dokonywać za niego odpisów amortyzacyjnych.
Leasingobiorca, w ramach umowy leasingowej, musi co miesiąc opłacać raty leasingowe. To właśnie w jego rękach leży opłata podatku VAT w całości. Jest to korzystne głównie dla firm, które biorą na leasing na urządzenia objęte stawką 8% podatku VAT. Co ważne, leasing finansowy nie jest objęty żadnym odgórnie określonym okresem trwania umowy leasingowej.
Różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym. Co lepiej wybrać?
W leasingu finansowym leasingobiorca musi opłacić podatek VAT z góry przy uiszczaniu pierwszej raty leasingowej. Co więcej, na jego barkach spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Taki leasingobiorca przejmuje własność przedmiotu na czas obowiązywania umowy leasingowej. Może również go wykupić wraz z ostatnią ratą.
W leasingu operacyjnym jest inaczej. Własność przedmiotu umowy leży po stronie firmy leasingowej, ale za to leasingobiorca nie musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Cała miesięczna rata netto za przedmiot leasingowy, zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorcy.
Jaką formę finansowania zewnętrznego wybrać? Zastanów się, która z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Sprawdź i porównaj, jakie możesz generować koszty przy skorzystaniu z oferty leasingu operacyjnego lub finansowego.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leasingu finansowego i operacyjnego? Odwiedź stronę mLeasing i poznaj możliwości, jakie oferuje każde z tych rozwiązań.