Strona główna » Sprzedaż lub kupno pojazdu – o czym należy pamiętać?

Sprzedaż lub kupno pojazdu – o czym należy pamiętać?

by Daniel SZYSZ

Sprzedaż lub kupno pojazdu – o czym należy pamiętać?

Samo zakupienie auta i zapłacenie ustalonej kwoty właścicielowi to dopiero początek szeregu innych czynności, o których należy pamiętać by nie narazić się na dodatkowe koszta czy też problemy prawne. To co należy zrobić różni się nieco dla kupującego, jak i sprzedającego. O czym muszą pamiętać obie strony po sprzedaży lub zakupie samochodu osobowego?

  • O czym powinny pamiętać obie strony przy kupnie lub sprzedaży samochodu?

Podstawa to zadbanie o ty by wykorzystana została aktualna umowa kupna sprzedaży samochodu 2022. Trzeba więc zawrzeć w niej wymagane informacje, bez których nie będzie miała ona mocy prawnej. Gotowe wzory można znaleźć w bardzo prosty sposób w internecie. Z ważnych informacji, które są wymagane mowa przede wszystkim o dniu i dacie zawarcia transakcji, cenie sprzedaży, podpisach obu stron, podstawowych informacjach o pojeździe takich jak marka, model, rok wyprodukowania, numer VIN oraz numer rejestracyjny w sytuacji, gdy sprzedawany samochód jest zarejestrowany w Polsce. 

Do tego trzeba zawrzeć dane obu stron transakcji, czyli kupującego lub kupujących i sprzedającego lub sprzedających. Nie można pominąć żadnego z współwłaścicieli. Powinno pojawić się oczywiście imię i nazwisko każdej ze stron, adres zameldowania, numer PESEL, a także numer dokumentu tożsamości. Obie ze stron powinny pamiętać także o ustaleniu kto będzie opłacał podatek od czynności cywilnoprawnych, a także dodać zapisy chroniące interesy obu stron takie jak godzina transakcji, oświadczenie o przekazaniu kompletu dokumentów oraz kluczyków, wpisanie stanu drogomierza, czy też ustalenie kto odpowiedzialny jest za wady ukryte. 

  • O czym musi pamiętać sprzedający?

Z obu stron transakcji jaką jest sprzedaż samochodu to sprzedający ma tak w zasadzie mniej obowiązków. Przede wszystkim musi on poinformować swojego ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży samochodu. Na to ma on 14 dni od momentu sprzedaży samochodu. Ponadto należy wyrejestrować samochód, a tak w zasadzie zgłosić sprzedaż auta. Na to mamy z kolei 30 dni od dnia transakcji. Poza tym jedynym obowiązkiem sprzedawcy może być jeszcze zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%, jeśli ustalono, że ma to zrobić osoba sprzedająca. 

  • Co powinien zrobić kupujący?

Wpierw powinien on upewnić się, że auto posiada ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Gdy to jest załatwione pora przerejestrować samochód. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta lub gminy i zaprezentować tam wypełniony formularz, a także oryginalną umowę kupna sprzedaży lub fakturę, kartę pojazdu jeśli takowa istnieje, dowód tożsamości bądź pełnomocnictwo, dowód rejestracyjny samochodu, potwierdzenie ubezpieczenia OC, a także dowód uiszczenia niezbędnych opłat. Te wynoszą 180,50 zł gdy zdecydujemy się na zmianę tablic rejestracyjnych. Gdy postanowimy, że chcemy pozostawić obecne tablice, co będzie możliwe już niebawem to wysokość opłat to zaledwie 81 złotych. 

Z pozostałych rzeczy nie można zapomnieć o opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy ustalono, że ten obowiązek należy do kupującego. Wrócimy też na chwilę do sprawy ubezpieczenia. W tej sytuacji można przepisać obecną polisę na siebie, bądź zrezygnować z niej i wybrać nową. Tą można sobie załatwić w bardzo prosty sposób nawet przez internet, gdzie znajduje się wiele porównywarek ubezpieczeń, które w zaledwie kilka minut są w stanie zaprezentować najbardziej korzystne finansowo oferty od towarzystw ubezpieczeniowych. Ponadto polisę przez internet można zazwyczaj zakupić wręcz błyskawicznie i ją opłacić.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights