Jak zorganizować dzieciom czas podczas wakacji?

Refren znanej piosenki mówi, że podczas deszczu dzieci się nudzą. A co z wakacjami? Ten wyczekiwany przez dzieci czas, staje się wyzwaniem dla dorosłych. Rodzice, którzy pracują, mają ograniczoną ilość urlopu do dwóch tygodni, a czasami nawet wspólny wakacyjny wyjazd na dłużej nie jest możliwy. Jak zorganizować dzieciom czas na dwa miesiące? Czy w ogóle jest taka potrzeba? Czy nuda jest zła? Co możemy zaproponować dziecku jako wakacyjną aktywność i rozrywkę?

Czy organizacja czasu dzieciom jest potrzebna?

Odpowiadając na zadane powyżej pytanie, należy stwierdzić, że tak i nie. Rodzice często zapominają o czasach, gdy sami byli dziećmi. Zazwyczaj, dla dzieci lat 80 czy 90, a nawet wcześniejszych, znajdowanie pomysłu na rozrywkę czy spędzenie czasu z rówieśnikami nie był niczym trudnym. Za nudę poczytywaliśmy raczej wyjazdy z rodzicami nad morze czy w górę, za to z niecierpliwością wyczekiwaliśmy wspólnych zabaw i przygód na podwórku z kolegami lub w najbliższej okolicy. 

Czasy współczesne to czasy dzieci, które bardzo często poświęcają czas na granie w gry czy aktywności w internecie. Choć z drugiej strony, czas pandemii pokazał, że dzieci też potrzebują kontaktu z rówieśnikami.

Jeśli wydaje ci się, że brak organizacji wolnego czasu dla twojej pociechy spowoduje jej rozleniwienie lub narażenie jej na realizację tzw. głupich pomysłów z nudów, być może to właśnie czas na zaufanie dziecku. Sposobów na organizację czasu jest wiele, ale zdecydowanie warto utrzymać tu umiar. Nie planuj dziecku czasu podczas wszystkich dni wakacji od A do Z, od godziny do godziny. pozwól mu na nieco swobody, na odkrywanie własnych pasji i zainteresowań. Nuda często prowadzi do odkrycia, czego tak naprawdę pragnę. Również dzieci potrafią rozwijać swoją kreatywność, podczas chwili spokoju.

To również dobra chwila, aby spróbować zorganizować czas na wspólne chwile. Nie musi być to wyjazd za miasto, czasem wystarczy urządzić sobie domowy seans filmowy z popcornem i pizzą czy spędzić dzień na graniu w różne planszowe gry.

Wakacje to także odpowiednia chwila, by spróbować poćwiczyć partnerstwo i wspólnie z dzieckiem ustalić, co chciałoby robić.

Nastolatek z własnymi planami, czyli wiek dziecka ma znaczenie

Przy organizowaniu czasu wolnego, duże znaczenie ma wiek dziecka. Najczęściej próbujemy zorganizować aktywność dla młodszych dzieci. Rozglądamy się za koloniami lub półkoloniami z rozwijającymi zajęciami i ciekawymi aktywnościami albo też stawiamy na podrzucanie dziecka ukochanym dziadkom, które będą miały oko na naszą pociechę.

Tymczasem, o ile taktyka ta może się sprawdzać w przypadku dzieci młodszych i zależnych od nas, o tyle w przypadku dzieci starszych możemy natrafić na przeszkody. Rodzicielska troska, może być odebrana jako próba kontroli. 

Dlatego, wyobrażając sobie, co można zalecić swojemu dziecku, dobrze jest wziąć pod uwagę jego zdanie. Zapytaj dorastające dziecko lub nastolatka, jakie ma plany, co chciałoby robić, czy należy je wesprzeć, zapisują je np. na jakieś zajęcia np. taneczne. A może twój myślący o przyszłości syn, chciałby odbyć jakiś wakacyjny kurs? Usiądźcie razem i ustalcie ramowy plan na wakacje.

Propozycje na wakacyjną nudę

Pomysłów na organizację czasu dziecka jest całkiem sporo. Począwszy od wyjazdu do rodziny, przez kolonie i półkolonie, aż do zabaw z rówieśnikami. Wakacje to idealny czas, aby dziecko mogło zapisać się na jakiś kurs czy zajęcia, rozwijające jego pasje – może kurs malowania, tańca? To także odpowiednia chwila, aby bez przymuszania, zachęcić dzieci do uczestnictwa w życiu domowym. Zaplanujcie wspólne pieczenia ciasta lub naukę gotowania. 

Z wielu pomysłów na czas poza domem, możecie skorzystać z atrakcji dostępnych w waszym mieście lub samemu zorganizować sobie dostarczające wrażeń wycieczki. Możecie zatem wybrać się na wyprawę rowerową, udać się do zoo, do aquaparku lub na basen, do parku linowego lub wybrać się na camping. Jeśli ogranicza was budżet, taki camping i noclegu pod namiotem można urządzić na własnym podwórku lub ogródku.

Z atrakcji domowych również jest w czym wybierać! Jeśli macie ogród, aktywnościami pośrednimi będą wszelkie formy sportów tj. koszykówka, siatkówka, badminton, piłka nożna, puszczanie latawca lub bitwa na wodę.

W samym domu i mieszkaniu, również jest co robić. Postaw na gry planszowe, kalambury, zabawę w chowanego, bitwę na poduszki, karaoke, wspólny seans filmowy. Dla młodszych dzieci atrakcyjne mogą być także wspólne kolorowanki, do których wykorzystasz papier A4 z Papiernicza.pl

Pamiętaj, że to dziecko ma się cieszyć z aktywności, nie mogą być one karą czy rekompensatą za własne dzieciństwo.

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Jak nie przepłacić za komputer w Świnoujściu?

Kreatyna – skutki uboczne suplementacji kreatyną

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia – co to jest i co powinna zawierać?