Co warto wiedzieć o dinarze jordańskim?

Jeśli ktoś wybiera się do Jordanii, to powinien wiedzieć, jaka obowiązuje w tym kraju waluta. Nie zawsze można liczyć na to, że wszędzie zostanie zaakceptowana płatność w dolarach lub euro. Trzeba też pamiętać o kosztach przewalutowania, które do małych nie należą. Im więcej transakcji kartą, tym więcej pieniędzy zniknie z rachunku bankowego. Należy również mieć na uwadze to, że w wielu miejscach będzie możliwe płacenie wyłącznie gotówką. Z bankomatami bywa różnie, więc lepiej jeszcze przed wyjazdem skorzystać z usług kantoru i mieć przy sobie lokalną walutę. W Jordanii jest nią dinar. Warto od razu zaznaczyć, że ma on niejedno imię. W przypadku Jordanii jest nim dinar jordański.

W Jordanii zapłacimy dinarem, czyli czym?

W Jordanii obowiązuje obecnie dinar jordański, przypisano jej standard ISO 4217. Dla uproszczenia stosuje się trzyznakowy kod waluty, w przypadku dinara jordańskiego jest to JOD. W Polsce nazwa ta kojarzy się przede wszystkim z pierwiastkiem, więc łatwo ją zapamiętać. Warto wiedzieć, z dinar jordański nie jest używany w Jordanii zbyt długo, ma zaledwie kilkadziesiąt lat. Zastąpił on funta palestyńskiego. Miało to miejsce w roku 1949, gdy doszło do podpisania uchwały dotyczącej zmiany waluty narodowej. Było efektem uzyskania niezależności przez królestwo Jordanii. Kraj postanowił wobec tego ujednolicić walutę, wprowadzając nową jednostkę monetarną. Oficjalnie dinar stał się walutą narodową w lipcu 1950 roku. 1 dinar odpowiada 10 piastrom. W Jordanii zapłacimy dinarem, można płacić monetami i banknotami. W przypadku tych drugich występują następujące nominały: 1, 5, 10, 20 i 50 JOD. Więcej na: https://kursy-walut.info.pl/kurs-dinara-jordanskiego/

Interesujące będzie także to, co widnieje na jordańskiej walucie. Obecnie znajduje się w obrocie już czwarta seria banknotów, a za ich wyemitowanie odpowiada centralny Bank Jordanii. Oczywiście na awersach nie mogło zabraknąć znanych postaci, które czymś zasłynęły. W przypadku banknotu o nominale jednego dinara znajduje się portret Sajda Husajna ibn Aliego. Pełnił on rolę szafira Mekki i jej emira oraz króla Hidżazu. Z kolei na banknocie o nominale 5 dinarów można ujrzeć wizerunek Abda Allaha ibn-Husajna. Wielu osobom postać ta nie będzie znana, ale dla jordańczyków ma duże znaczenie. Był on emirem Emiratu Trans Jordanii, a następnie stał się królem królestwa w Transjordanii. Dalej są banknoty o nominale 10 dinarów, które zdobi portret Talala ibn Abda Allaha, czyli króla Jordanii. Na 20 dinarów postanowiono umieścić wizerunek Husajna ibn Tala. Następca pojawił się na banknocie o nominale 50 dinarów, mowa jest tutaj oAbda Allaha II ibn Husajna. W jordanii każdy dobrze zna króla Abdullaha.

Jak wygląda obecnie kurs dinara jordańskiego?

Podczas podróżowanie po Jordanii warto mieć w głowie przelicznik walutowy, aby wiedzieć, ile mniej więcej pieniędzy się wyda. W przypadku banknotów o nominale 5 dinarów można mówić równowartości ponad trzydziestu złotych. Oczywiście w miejscowościach typowo turystycznych nie trzeba mieć przy sobie gotówki. Można płacić kartą kredytową lub płatniczą. Dotyczy to przede wszystkim popularnych obiektów hotelowych, supermarketów i centrów handlowych. Najłatwiej będą miały osoby, które operują kartą Visa, bo jest ona honorowana przez większość placówek. W dużych miastach nie będzie problemu ze znalezieniem czynnego bankomatu, który pozwoli na wypłacenie pieniędzy w postaci dinarów jordańskich. Warto mieć je przy sobie, bo w wielu miejscach nie obsługuje się płatności bezgotówkowych. Na próżno będzie wobec tego liczyć na to, że kupi się coś na bazarku lub street foodzie przy użyciu karty. Jeśli ktoś chce sobie ułatwić pobyt w Jordanii, to powinien mieć przy sobie gotówkę, którą zapłaci wszędzie.

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie załatwienie dinarów jordańskich jeszcze przed wylotem. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Nie będzie problemu ze znalezieniem na spokojnie kantoru z korzystnym kursem. W przypadku centrów turystycznych są bardzo wysokie, dotyczy to także obiektów hotelowych. Kolejnym problemem są niemałe prowizje pobierane przez banki podczas wypłacania obcej waluty za granicę. Obecny kurs dinara jordańskiego wynosi 1,3526 euro. Po przeliczeniu na polskie złotówki będzie to wyglądało następująco 6,35 złotych. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że kursy walut podlegają ciągłym zmianom. Należy jednak dobrze przemyśleć ilość zawieranej gotówki, bo będzie potem problem z jej zbyciem po przyjeździe do Polski. Większość polskich kantorów nie akceptuje dinarów jordańskich. Najlepszym rozwiązaniem będzie wymienienie ich w trakcie wakacji lub przed okresem urlopowym.

Powiązane posty

Dlaczego powinniśmy przestać mówić o utracie wagi?

Toaleta przenośna na działkę – jak wybrać odpowiedni model?

Mieszkanie w stylu loft – czego potrzebujesz?