Strona główna » Najpopularniejsze fakty i mity o nauce języków obcych

Najpopularniejsze fakty i mity o nauce języków obcych

by Daniel SZYSZ

Znajomość języków obcych jest bardzo ceniona w dzisiejszych czasach i niewielu trzeba o tym przekonywać. Jednak wokół tego tematu narosło wiele teorii – w tym także tych fałszywych. Dlatego wraz z powrotem do szkół marka Preply postanowiła sprawdzić, które są prawdziwe, i które realnie mogą pomóc lub zaszkodzić w nauce.

Preply to wiodąca platforma i aplikacja do nauki języków obcych, która zrzesza nauczycieli, korepetytorów i tutorów z ponad 190 krajów. Umożliwia nie tylko naukę wybranego języka obcego z native speakerem z dowolnego miejsca na świecie, ale również międzykulturową podróż i zdobycie unikatowej wiedzy na temat wybranego regionu geograficznego świata. To wszystko sprawia, że firma posiada stabilne zaplecze i lata doświadczenia, aby zweryfikować fakty i mity o nauce języków obcych. Zatem… sprawdzamy!

 

Tylko młodzi mogą się uczyć języków

MIT! Każdy moment życia jest idealny, by zacząć naukę języka obcego. Nie tylko młode osoby uczą się języka, nie można być zbyt starym na naukę. Nie ma żadnej granicy wieku jeśli chodzi o naukę języka obcego. Prawdą jest, że przyswajanie wiedzy jest inne w zależności od wieku i że im jest się młodszym, tym więcej jesteśmy w stanie zapamiętać. Nie ma żadnych dowodów na to, że po przekroczeniu 55 lat już niczego się nie nauczysz. Natomiast wszystko zależy od determinacji i systematyczności. Owszem, osoby starsze uczą się wolniej i potrzebują więcej czasu na przyswojenie informacji, ale mają tą przewagę nad młodszymi uczniami, że potrafią lepiej skojarzyć i wyobrazić sobie niektóre rzeczy. Lepiej operują również na abstrakcjach i jeśli coś wygląda dziwnie – jest to lepiej przyswajalne, gdyż mają bardzo rozwiniętą umiejętność myślenia.

 

Tylko za granicą dobrze nauczysz się języka obcego 

MIT! To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Oczywiście zagraniczny wyjazd, jeśli tylko mamy taką możliwość, przynosi zawsze wymierne korzyści w postaci bliższego poznania kultury danego kraju i „osłuchania” się z językiem. Obecnie jednak dzięki internetowi mamy bardzo zróżnicowany wybór materiałów obcojęzycznych:  e-booki, bajki i filmy, podcasty, słuchanie stacji radiowych, gry itp. Dostępne są również platformy łączące native speakerów – wystarczy, że wybierzesz język, temat, termin – i już. Możesz rozmawiać z dowolnego miejsca na świecie, nawet ze swojej kanapy. Takie miejsce oferuje właśnie Preply – możesz szlifować swoje umiejętności językowe w dogodnym czasie i w obszarze, który jest najbardziej istotny.

 

Nauka języka zajmuje bardzo dużo czasu

MIT! Takie stwierdzenie z pewnością brzmi zniechęcająco. Fakty są takie, że nauka zajmuje tyle, ile Ty poświęcisz na to czasu. Możesz regularnie ćwiczyć 10-15 dziennie lub co drugi dzień. Możesz uczyć się języka oglądając serial po polsku, ale z angielskimi napisami (lub odwrotnie). Może spróbujesz słuchać podcastów w innym języku? Najważniejsza jest systematyczność. Pamiętaj również, że czasy, gdy trzeba było specjalnie jechać do szkoły językowej już minęły. Dziś lekcje języka obcego możesz odbyć przez ekran laptopa lub smartfona – to również znacząco skraca czas, który trzeba byłoby poświęcić na tradycyjny sposób nauki.

 

Tylko drogi kurs nauczy mnie szybko i prawidłowo używać języka obcego

MIT! To tak nie działa. Drogi kurs nie sprawi, że wiedza „sama” pojawi się w głowie i nie będziesz trzeba się uczyć. Nie przyspieszy też efektów pracy czy nauki. Potrzebujesz czasu, odpowiedniej osoby i najlepiej tematu, który faktycznie Cię interesuje. Wtedy rzeczywiście możesz nauczyć się lepiej i szybciej. Wszystko jest tak naprawdę w Twoich rękach i tylko od Ciebie zależy jak potraktujesz naukę i zainwestowane pieniądze.

 

Tylko native speaker mi pomoże 

Ten punkt jest podchwytliwy. Odpowiedz brzmi – to zależy od zaawansowania. Jeśli jesteś na początku drugi, mogą wystarczyć klasyczne lekcje ze szkoły czy pracy. Jednak zajęcia z obcojęzycznym nauczycielem, mogą sprawić, że w dalszej perspektywie szybciej zwalczysz barierę językową w kontaktach z innymi. To jest nieoceniona umiejętność! Zajęcia z native speakerem sprawdzają się, kiedy masz już opanowany materiał, a zajęcia są na przykład w formie konwersacji, czyli głównie skupiasz się na używaniu języka. To bardzo wartościowe, zwłaszcza kiedy rozumiesz już język na tyle, że w razie pomyłki lub chęci wytłumaczenia czegoś (na przykład gramatyki) będziesz w stanie zrozumieć co i dlaczego.

Podsumowując: nie poddawaj się wymówkom i działaj. Każdy język jest trudny do nauczenia się, każda osoba jest inna i ma inne predyspozycje, a co za tym idzie inne sposoby na naukę. Gdy postawisz na systematyczność i wygodę, efekty mogą zaskoczyć. Powodzenia!

 

O Preply:

Preply to aplikacja stworzona w 2012 roku przez Kirilla Bigaia, Serge’a Lukyanova i Dmytro Voloshyna. Jej misją jest kształtowanie przyszłości efektywnego uczenia się języków obcych i nabywania nowych umiejętności. Preply buduje spersonalizowaną przestrzeń do nauki, łącząc 140 000 korepetytorów i metodyków z dziesiątkami tysięcy uczniów z całego świata. Firma zatrudnia 250 pracowników 36 różnych narodowości w biurach zlokalizowanych w Kijowie i Barcelonie.

 

Informacja prasowa



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights