Każdy właściciel pojazdu musi dbać o jego wygląd (piękną, lśniącą karoserię) oraz stan techniczny. Konieczne będą – zazwyczaj coroczne – badanie techniczne. Eksperci uznali, że w Polsce jest dość duży odsetek pojazdów poruszających się bez aktualnego przeglądu technicznego. Jakie są konsekwencje przeglądu samochodu po terminie? Jak dokładnie wygląda badanie techniczne pojazdu?
Czym jest przegląd techniczny samochodu?
Badanie techniczne pojazdu ma na celu sprawdzić ogólny stan techniczny danego auta. Podczas przeglądu serwisanci muszą zidentyfikować pojazd (sprawdzają numer VIN, dowód rejestracyjny), a następnie sprawdzić dodatkowe wyposażenie i ocenić stan techniczny wszystkich podzespołów, układów.
Badanie techniczne obejmuje diagnostykę m.in. układu kierowniczego (badanie równomierności i siły hamowania), układu zawieszenia (badanie luzów), układu wydechowego (głośność, emisja spalin), układu hamulcowego (zużycie drążków kierowniczych), układu nadwozia (stan szyb i elementów nośnych). Serwisant powinien również sprawdzić, jak pracuje silnik, a także ocenić stan opon (równomierność zużycia, głębokość bieżnika) i sprawność pasów bezpieczeństwa. Ostatecznym krokiem jest weryfikacja oświetlenia i obowiązkowego wyposażenia (np. gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego).
Badanie techniczne samochodu odbywa się zawsze na stacji kontroli pojazdów. Zanim ją odwiedzisz, sprawdź stan techniczny swojego auta, np. warsztaty w Świnoujściu znajdziesz tutaj: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/swinoujscie. Co ważne, samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony bezproblemowo zdiagnozujesz na podstawowych stacjach. Jeżeli Twój samochód ma większe gabaryty i wymiary, należy go poddać kontroli na stacji okręgowej. Uważaj na przegląd samochodu po terminie. Zawsze przyjeżdżaj do stacji kontroli pojazdów na czas.
Cena za przegląd techniczny wynosi około 100 zł (w przypadku samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony). Jeśli mechanik ma do czynienia z pojazdem z instalacją LPG/CNG, to koszt wzrasta do około 170 zł. Czasem konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego, co wiąże się z kolejnymi kosztami finansowymi. Płatność za przegląd techniczny trzeba uiścić jeszcze przed jego wykonaniem. To opłata bezzwrotna. Serwisanci nie oddają jej nawet wtedy, gdy sprawdzane auto nie przeszło pomyślnie przeglądu.
Częstotliwość przeglądów technicznych
Badania techniczne należy wykonywać regularnie. W przypadku samochodów używanych należy wykonywać je co roku (wyjątek to samochody o stażu mniejszym niż 5 lat i zasilaniu benzyną). Nowsze pojazdy mają nieco inną częstotliwość. W takich samochodach pierwszy przegląd techniczny powinien się odbyć po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, kolejne po dwóch latach i, dopiero po nim, następuje standardowa zasada – badania techniczne co roku.
Inaczej to wygląda w przypadku samochodów z instalacją gazową – w ich przypadku przegląd techniczny powinien bezwzględnie odbyć się co roku. Auta zabytkowe, które nie są przeznaczone do celów zarobkowych, poddaje się badaniom technicznym tylko przed rejestracją.
Co się stanie, jeśli przegląd samochodu odbędzie się po terminie?
Najlepiej nie dopuścić do sytuacji, kiedy właściciel samochodu zapomniał o dacie kolejnego badania technicznego swojego auta. Przegląd samochodu po terminie niesie ze sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich jest mandat (może sięgać nawet do 5000 złotych). Jeśli policja zatrzyma samochód bez aktualnego badania technicznego, który stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, kierowca może oczekiwać zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz odholowania auta na lawecie. Kolejną konsekwencją jest wyższa kwota za spóźnione badanie techniczne (to dwukrotność ceny podstawowej), wykonane po 30 dniach od wyznaczonej daty obowiązkowego przeglądu – owa zasada obowiązuje od 2022 roku.