Strona główna » 7 wskazówek, jak usunąć kurz z domu

7 wskazówek, jak usunąć kurz z domu

by Daniel SZYSZ

7 wskazówek, jak usunąć kurz z domu

 

Kurz – mieszanina martwego naskórka, żywych roztoczy i ich odchodów, włosów, bakterii, pyłków roślin, zanieczyszczeń przyniesionych z zewnątrz, grzybów, pleśni, martwych owadów, ich jaj i odchodów i wielu, wielu innych substancji. Kurz nieustająco gromadzi się w naszych domach szkodząc alergikom, a także wszystkim innym wywołując nieżyt nosa, swędzenie, kichanie, ból gardła czy duszność. Jak się zatem pozbyć tego niechcianego elementu, który towarzyszy nam w każdym dosłownie pomieszczeniu? Tym właśnie tematem postanowiliśmy się zająć w dzisiejszym artykule, aby znaleźć sposób na czystość i spowodować, że nasze domy będą w dużym stopniu uwolnione od kurzu.

 

Oczyszczanie powietrza

 

Najlepszym sposobem na to, aby kurz nie osiadał na meblach i podłodze jest pozbycie się jego z powietrza. Jednym ze sposobów oczyszczania powietrza w mieszkaniu jest używanie odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA. Filtr ten potrafi zatrzymać cząsteczki o wielkości 0,01 μm, radzi sobie więc nie tylko zatrzymaniem kurzu, którego wielkość mieści się w zakresie od 1 do 100 µm, ale też z bakteriami i wirusami. Obok odkurzaczy z filtrem HEPA również można wyposażyć swoje mieszkanie w oczyszczacz powietrza. Urządzenie takie wyposażone w wiatrak, wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu i przefiltrowuje je – oczyszczając. W warunkach laboratoryjnych filtr HEPA jest w stanie usunąć 99,95% cząsteczek kurzu. Jednak faktyczne oczyszczenie powietrza zależy od miejsca ustawienia oczyszczacza, dopasowania go do wielkości pomieszczenia i wielu innych czynników.

 

Szczelne okna

 

Do niedawna jeszcze zaleceniem było, aby jak najczęściej otwierać okna, aby wymieniać powietrze wewnątrz  mieszkania. Obecnie w większości mieszkań wymianą i oczyszczaniem powietrza zajmują się klimatyzatory. Natomiast ważnym stało się, aby nieszczelne okna nie wpuszczały zanieczyszczeń z zewnątrz. Chodzi nie tylko o zanieczyszczenie powietrza pyłami PM, ale także niewpuszczanie pyłków roślin, na które wielu z nas jest uczulonych. Szczelne okna w połączeniu odpowiednim klimatyzatorem lub oczyszczaczem powietrza są w stanie ograniczyć ilość osiadającego kurzu na elementach wyposażenia.

 

Wycieranie kurzu z blatów

 

Wpływ na ilość pozostawionego w domu kurzu ma również sposób jego sprzątania. Jeśli chcesz skutecznie usunąć kurz ze wszystkich elementów mebli, koniecznie rozpocznij sprzątanie od górnych półek i wszystkich elementów położonych wysoko, stopniowo sprzątając coraz niżej położone powierzchnie. Sprzątając w ten sposób masz gwarancję, że oczyszczając górną powierzchnię nie będziesz brudzić sprzątniętej uprzednio powierzchni położonej niżej.

 

Siedliska kurzu

 

Trzeba wiedzieć, że kurz również gromadzi się w szczególnie ulubionych dla siebie miejscach. Siedliskiem kurzu są zawsze wszystkie koce, poduszki, zasłony, firany, dywany, zakamarki pod meblami a także nieosłonięte półki z książkami. Jeśli chcemy ograniczyć ilość kurzu, który gromadzi nam się w domu, dobrze jest zrezygnować z wieszania zasłon i firan na oknach, a nawet z wykładziny czy dywanu. Mając dywany w domu co najmniej raz w roku powinno się skorzystać z usługi czyszczenia dywanów, która w sposób profesjonalny oczyści naszą podłogę. Pamiętaj że im mniej przedmiotów na wierzchu, tym mniej zgromadzi się kurzu w mieszkaniu.

 

Chemia gospodarcza

 

Również czyszcząc elementy swojego domu trzeba brać pod uwagę jakiego rodzaju płynów stosuje się do sprzątania. Nie należy stosować żadnych środków, które tworzą po sprzątnięciu lepką powierzchnię. Popularny kwasek cytrynowy lub ocet zbyt mało rozcieńczony tworzy przyjazną, klejącą powierzchnię do gromadzenia się kurzu. Również skoncentrowane płyny, które możemy kupić w sklepach muszą być rozcieńczane  w takich w proporcjach, w jakich zaleca to robić producent. Za mało rozcieńczony środek chemiczny, w większości wypadków również będzie elementem gromadzącym kurz na posprzątanej i powierzchni. Zaleca się więc sprzątanie przeprowadzać środkami, które nie utworzą lepkiej powierzchni. Ściereczka z mikrofibry zwilżona czystą wodą to ekonomiczne, ekologiczne i najlepsze rozwiązanie.

 

Mycie podłóg

 

Zawsze ostatnim elementem sprzątania, kierując się zasadą sprzątania od góry do dołu, jest umycie podłogi. Podobnie, jak opisano powyżej, najlepiej stosować do tego bądź ściereczki z mikrofibry nasączonej wodą, bądź mopa parowego generującego parę i niepotrzebującego do skutecznego oczyszczenia podłogi środków chemicznych. Trzeba dodać, że myjki parowe, to urządzenia wszechstronne. Umyjemy nimi nie tylko podłogi, ale także elementy wyposażenia takie jak kafle, lustra, okna i inne.

 

Regularność

 

W walce z domowym kurzem pomoże również regularność w jego usuwaniu. Nie wolno dopuszczać do nadmiernego zabrudzenia mieszkania i nagromadzenia się dużej ilości kurzu. Szczególnie w domu alergika będzie taki stan niebezpieczny dla zdrowia. Codzienne sprzątanie mieszkania, podczas tego procesu, nie wznieci dużych ilości kurzu, które będą krążyć w powietrzu. Dlatego nie tylko ważny jest sposób w jaki będziemy sprzątać, ale również częstotliwość sprzątania.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska