Sprzątanie świata w Międzyzdrojach!
6 października br., w czwartek, o godzinie 10:00 zespół Fundacji Nasza Ziemia powita wolontariuszy, którzy zgłosili się, by razem z nami posprzątać nadmorską naturę z zalegających tam śmieci. Sprzątanie w Międzyzdrojach to akcja specjalna zorganizowana w ramach 29. edycji Akcji Sprzątanie świata-Polska. Lokalizację dla tej akcji wybrali w głosowaniu uczestnicy kampanii pt. „Wody, Lasy, Góry – działaj z nami dla natury” zorganizowanej przez Partnera Fundacji – firmę Procter and Gamble. Partnerem akcji specjalnej jest Woliński Park Narodowy.
Razem
224 uczestników zapisało się do akcji terenowej w Międzyzdrojach, w czasie której posprzątamy plażę, wschodnią część miasta oraz teren Wolińskiego Parku Narodowego. Miejsca do sprzątania zostały wyznaczone przez Woliński Park Narodowy oraz Urząd Miasta Międzyzdroje. Zapowiedziały się dzieci i młodzież wraz z kadrą pedagogiczną ze szkół podstawowych z Międzyzdrojów, Wapnicy i Kołczewa. Reprezentowany będzie Urząd Miasta, Nadleśnictwo Międzyzdroje oraz OSP i PSP w Międzyzdrojach. Przybędą również słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Golczewa i Międzyzdrojów oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach, a także Klub Seniora+ Międzyzdroje. I oczywiście, jak zawsze, stawią się gotowi do wsparcia Harcerki i Harcerze X Szczepu „Gniazdo” w Międzyzdrojach pod komendą nieocenionego pwd. Tomasza Rychłowskiego.
Kwatera Główna SSP
Mobilna Kwatera Główna 29. Akcji Sprzątanie świata zostanie rozstawiona 6.10. 2022 o godzinie 10:00 przy wejściu na szlak zielony – przy bramie głównej Wolińskiego Parku Narodowego od ul. Leśnej. Fundacja Nasza Ziemia we współpracy z Urzędem Miasta Międzyzdroje zapewni niezbędny sprzęt (worki, rękawice, chwytaki). Rozdzielimy grupy i wyznaczymy tereny do posprzątania. Pracami koordynującymi akcję w terenie będzie kierowała Elżbieta Waliszewska – Lorent z Wolińskiego Parku Narodowego. Podsumowanie planujemy we wnętrzu Centrum Edukacyjno – Muzealnego Wolińskiego Parku Narodowego o godzinie 13:30. Podamy wyniki, wręczymy certyfikaty i przeprowadzimy ekologiczne konkursy i zabawy. W ramach zastrzyku energii po sprzątaniu partner wydarzenia – Golden Tulip Residence w Międzyzdrojach, przygotuje ekologiczny poczęstunek dla Uczestników i Gości. Na koniec, czas będzie na pamiątkowe fotografie na ściance 29. Akcji Sprzątanie świata -Polska.
WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE
W tym roku, w trzeci weekend września (16-18) wolontariusze wyruszyli, by posprzątać Polskę pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat 29 Akcji Sprzątanie świata – Polska, który jest zawsze zobrazowaniem myśli przewodniej danej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, zaprojektował znany polski artysta grafik – Andrzej Pągowski. Patrząc na to dzieło, widzimy jak z czarnych przestworzy wszechświata, ogromny papierowy śmieć w postaci kuli ziemskiej majestatycznie dryfuje w naszą stronę. Czujemy towarzyszącą temu procesowi ciszę: nie śpiewają ptaki, nie szumią lasy, fale nie biją o brzegi. Wyjałowiona Ziemia z bladym obliczem i wyblakłymi konturami kontynentów żegluje bez celu. Przed nami rozpościera się imponujący w swoim zniszczeniu dom współczesnego człowieka. „To smutne, że po niemal trzech dekadach promocji idei nieśmiecenia w naturze, nadal możemy spotkać ludzi niefrasobliwie śmiecących, w lasach, na plażach czy nad brzegami rzek. Z drugiej strony spotykamy na naszych akcjach pełnych zaangażowania wolontariuszy uwalniających naturę od śmieci. Ciekawe, czy po dwóch latach od ostatniej Akcji w Międzyzdrojach, śmieci w tym pięknym miejscu będzie mniej czy więcej”- mówi Grzegorz Mikosza – Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska, którą od 1994 roku koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.
O Akcji Sprzątanie świata – Polska
Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Na świecie, rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.