Odstąpienie od umowy pożyczki – czy to możliwe?
Zaciągnięcie pożyczki wiążemy zazwyczaj z konkretnym celem, na który zostanie ona przeznaczona. Życie ma jednak to do siebie, że potrafi sprawiać niespodzianki, a potrzeby się zmieniają. W poniższym tekście chcemy zwrócić uwagę na kwestię odstąpienia od zawartej umowy pożyczki. W jakich sytuacjach warto z niego korzystać? Jak wygląda procedura takiego odstąpienia? Czy każda firma pożyczkowa daje taką możliwość?
W jakich sytuacjach właśnie co zaciągnięta pożyczka może okazać się niepotrzebna?
Plany mają to do siebie, że czasem ulegają zmianie. Jeśli jest w nie zaangażowana pożyczka, sprawa robi się dość problematyczna. Trzymanie pieniędzy na koncie w sytuacji, gdy wiemy, że nie zrealizujemy w najbliższym czasie założonych planów, nie ma większego sensu. Jakiego typu sytuacje mogą być argumentem za odstąpieniem od umowy? Przytoczmy kilka przykładów.
- Pomoc ze strony rodziny, przyjaciół – bywa, że z różnych powodów nie chcemy mówić o swoich problemach, w tym finansowych, innym osobom. Często jednak możemy liczyć na ich pomocną dłoń. Jeśli więc zaciągniemy pożyczkę, a równocześnie otrzymamy wsparcie od najbliższych, pożyczka staje się zbędna.
- Rezygnacja z planów np. wakacyjnych planowanych na ostatnią chwilę – choroba może dopaść nas w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli planowaliśmy akurat wyjazd typu Last Minute finansowany pożyczką i zostaniemy zmuszeni do rezygnacji z wyjazdu, będzie ona niepotrzebna.
- Pożyczka po weryfikacji okaże się niekorzystna – jeśli zaciągnęliśmy pożyczkę pod wpływem chwili, nie weryfikując pożyczkodawcy ani poszczególnych zapisów, a już po podpisaniu umowy okaże się, że są one niekorzystne, możemy uwolnić się od zobowiązania.
Jak przebiega odstąpienie od umowy pożyczki typu chwilówka?
Cała procedura została maksymalnie uproszczona, tak aby nikt nie miał problemu z dopełnieniem formalności. Przejdźmy przez nią punkt po punkcie.
- Po pierwsze musimy przygotować stosowne pismo – oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Znajdziemy je albo jako jeden z załączników do zawartej umowy albo na stronie internetowej firmy udzielającej chwilówek.
- Drugim krokiem jest wypełnienie wniosku i dostarczenie go do firmy pożyczkowej drogą elektroniczną lub listem poleconym. Najważniejsze jest, aby dotrzymać terminu 14 dni od zawarcia umowy. Kodeks cywilny przychodzi w tym zakresie z cenną wskazówką co do sposobu obliczania terminów – bieg wydarzeń liczy się od dnia następnego, w którym doszło do podpisania umowy. Przykładowo zawierając umowę 1 sierpnia, prawo odstąpienia przysługuje do końca 15 sierpnia.
- Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem, jest oddanie pożyczonych pieniędzy. Bez obaw. Musimy zwrócić kwotę naliczoną jedynie od dnia podpisania umowy do dnia rezygnacji z pożyczki. Może to być np. 5, 7 czy 10 dni.
Dokładną sumę do zwrotu musi nam podać firma pożyczkowa niezwłocznie po złożeniu oświadczenia. Znając już jej wysokość, mamy 30 dni na jej wpłatę na konto firmy pożyczkowej. Co ważne, termin ten liczymy od dnia odstąpienia od umowy, a nie od daty jej zawarcia. Dopełnienie tego obowiązku zamyka całą sprawę.
Co jednak, jeśli nie oddamy ww. kwoty w terminie? Tu prawo staje już po stronie firmy pożyczkowej. W takiej sytuacji odstąpienie od umowy traci moc i zobowiązuje pożyczkobiorcę do oddania pełnej kwoty pożyczki wraz z wszelkimi towarzyszącymi jej kosztami.
Czy każda firma pożyczkowa daje taką możliwość?
Ekspert VIVUS podkreśla, że prawo do odstąpienia od umowy pożyczki wynika z przepisów prawa. Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. (art. 53 ust. 1) daje konsumentowi prawo do rezygnacji z właśnie co zawartej umowy, o ile dokona tego w ciągu 14 dni od jej podpisania. Co ważne, pożyczkobiorca nie jest zobowiązany do argumentowania swojej decyzji. Prawo chroni interesy konsumentów i nie pozwala na to, aby decyzja o możliwości rezygnacji zależała od wewnętrznych ustaleń firmy pożyczkowej.
Mało tego, jak podkreśla ekspert VIVUS.pl, stosowny zapis o prawie do odstąpienia od umowy powinien bezwzględnie znaleźć się w treści umowy pożyczki. Wgląd do niej jest ogólnie dostępny, z reguły na stronie internetowej firmy lub po wysłaniu prośby o wzór drogą elektroniczną. Informacje na temat pożyczki, w tym prawa odstąpienia od umowy, znajdziesz pod adresem https://www.vivus.pl/pozyczki/pozyczka-online-na-60-dni /.
Odstąpienie od umowy jest jak najbardziej możliwe. Nie jest przy tym trudne ani czasochłonne. Mimo że nie jest wykorzystywane często, daje klientom pewnego rodzaju komfort psychiczny. W razie nagłej zmiany planów pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z pożyczeniem pieniędzy bez wyraźnej potrzeby czy na niekorzystnych warunkach.