Strona główna » Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

by Daniel SZYSZ

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Na zapalenie ścięgna Achillesa narażeni są nie tylko sportowcy. Kontuzja może się przydarzyć każdemu, niezależnie od wieku i aktywności fizycznej. Ryzyko wzrasta, zwłaszcza kiedy decydujemy się na ćwiczenia bez właściwej rozgrzewki. Gwałtowne ruchy czy większe obciążenie mogą spowodować stan zapalny. Jednym z pierwszych objawów kontuzji jest ból, który nasila się w ruchu i przy dotyku. Zbagatelizowany stan zapalny może prowadzić do poważniejszych kontuzji.

Kiedy może dojść do zapalenia ścięgna Achillesa?

Achilles jest ścięgnem, które umożliwia nam ruch. To właśnie ta struktura wykorzystywana jest przy poruszaniu się. Właśnie dlatego przy całkowicie zerwanym ścięgnie nie jesteśmy w stanie chodzić. W momencie przerwania ciągłości Achillesa człowiek od razu się przewraca. Mimo że ścięgno jest dużą strukturą, to jednak nie jest tak wytrzymałe, jak może się to wydawać. Zbudowane jest z mocnych włókien kolagenowych, które są dość elastyczne, ale mają ograniczenia, jeśli chodzi o rozciąganie i sprężystość. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojedynczych włókien lub wylewu krwi, dochodzi do stanu zapalnego, który bagatelizowany może przerodzić się w poważną kontuzję, która często kończy się operacją i długą rehabilitacją. Zapalenie ścięgna Achillesa najczęściej jest wynikiem przeciążenia. Długotrwałe obciążenia prowadzą do stopniowego osłabienia struktur kolagenowych.

Profilaktyka zapalenia Achillesa?

Postępowanie przy stanie zapalnym zależy przede wszystkim od rozległości urazu i stopnia uszkodzenia struktury ścięgna, ale równie ważna, jak leczenie jest profilaktyka. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy się odpowiednio rozgrzać przed i po właściwym treningu. Równie ważna jest prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń oraz właściwe obciążenia, zwłaszcza przy treningu siłowym z dodatkowym ciężarem. Nie można też bagatelizować czasu potrzebnego na regenerację organizmu. Jeśli pojawi się ból z tyłu łydki, warto sięgnąć po maść o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz skontaktować się ze specjalistą, który oceni stopień urazu.

Leczenie ścięgna Achillesa?

Każdy stan zapalny w obrębie ścięgna Achillesa wymaga obciążenia kończyny i rezygnacji z nadmiernej aktywności fizycznej. Dalsze ćwiczenia i obciążanie kończyny może skoczyć się rozległym uszkodzeniem, włącznie z przerwaniem całej struktury Achillesa. W leczeniu dużą skuteczność mają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które poza łagodzeniem bólu zmniejszają stan zapalny w obrębie tkanek, więc przyspieszają proces gojenia. Leki, które zawierają ketoprofen, ibuprofen lub naproksen dostępne są w aptece bez recepty. Niezależnie który z nich wybierzemy, należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do ich stosowania.

 

W doraźnym zmniejszaniu bólu, ale też w celu ograniczenia stanu zapalnego warto miejscowo stosować wspomniane maści i żele, które również dostępne są w aptece bez recepty. Bezpośrednio po urazie dobrze sprawdzają się zimne okłady z gotowych kompresów chłodzących lub kostek lodu zawiniętych w miękki ręcznik. 

 



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights