JAK PRAWIDŁOWO ZAPARKOWAĆ HULAJNOGĘ
20 maja 2021r. została znowelizowana Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, regulując zasady poruszania się elektrycznymi hulajnogami, urządzeniami transportu osobistego (tzw. UTO) oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Nowelizacja wprowadziła wymogi dotyczące ich parkowania oraz użytkowania zarazem umożliwiając egzekwowanie przepisów ustawy przez uprawnione do tego organy.
Osoby korzystające m.in. z hulajnóg elektrycznych zobowiązane są do:
Spis treści
– osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM,A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat nie muszą posiadać żadnych uprawnień;
– zabroniona jest jazda na hulajnodze w więcej niż 1 osobę, przewożenie rzeczy czy zwierząt, a także ciągniecie innych pojazdów;
– jazda pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych jest zabroniona;
– należy poruszać się po ścieżce dla rowerów (z prędkością do 20 km/godz.), jeżeli jest wyznaczona dla naszego kierunku. W przypadku braku ścieżki dla rowerów, jazdę hulajnogą elektryczną należy kontynuować chodnikiem, pamiętając o tym, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo oraz prędkość powinna być dostosowana do prędkości pieszego. Korzystanie z ulicy dozwolone jest tylko w przypadku obowiązywania na niej ograniczenia prędkości do 30 km/godzinę.
Parkowanie hulajnogi zgodnie z art. 47 pkt 3 Ust. PoRD dozwolone jest na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi o ile nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, a szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych wynosi co najmniej 1.5 m.
Należy pamiętać, że parkowanie hulajnogi w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych czy skrzyżowania także jest wkroczeniem.
Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem m.in. z hulajnóg elektrycznych grożą wysokie mandaty a według art. 130a pkt1 Ustawy PoRD pojazd pozostawiony w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela.
Ustawa ta określa zasady ruchu na drogach publicznych, strefach ruchu i strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych obowiązują tylko znaki i sygnały drogowe co często uniemożliwia usunięcie pojazdu z terenów osiedli przez Straż Miejską czy Policję.
Za co jeszcze można dostać mandat?
• Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy
• Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu