Policja – DZIĘKI WSPÓŁPRACY MIESZKAŃCÓW, ZACHODNIOPOMORSKIEJ POLICJI I SŁUŻB KONSERWATORSKICH KOLEJNY ZAGINIONY ZABYTEK ZOSTAŁ ODZYSKANY.
Policjant z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie, zajmujący się odnajdywaniem zaginionych zabytków, uzyskał kilka dni temu anonimową informację, że w rękach prywatnej osoby znajduje się tablica z kościoła w dzielnicy Szczecin Zdroje upamiętniająca zmarłych marynarzy z Podjuch.
Zabytek 20 lat temu znajdował się w harcówce w budynku plebanii w Zdrojach. Policjant sprawdził informacje zawarte w anonimie.
Okazało się, że tablica nie została odnotowana w żadnych rejestrach konserwatorskich, ani też parafialnych, a remont harcówki, w której znajdowała się tablica, przeprowadzony został w 2007 roku po zmianie proboszcza.
Policjant wraz ze specjalistą z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, aby potwierdzić anonimową informację pojechali do jednego z domów znajdujących się na terenie prawobrzeżnej dzielnicy Szczecina.
Spis treści
Tam okazało się, że pozyskane informacje były prawdziwe. Tablica znajdowała się w piwnicy wskazanego domu. Policjant ustalił, że po likwidacji harcówki znajdujące się w niej wyposażenie zostało wyrzucone.
Harcerze chcąc ocalić tablicę zabezpieczyli ją przenosząc do domu jednego z chłopców. Tablica przez 16 lat pozostawała w piwnicy rodziny jednego z nich. Wczoraj rodzina, u której znaleziono zabytek, przekazała obiekt w dyspozycję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.
Tablica od razu została przewieziona do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie, skąd ją zabrano po 1945 roku.
Tablica wykonana została przez mistrza malarskiego G. Zacherta z Podjuch w 1897 roku. Upamiętniała zmarłych marynarzy z Podjuch.
Prawdopodobnie pierwotnie miała inną malaturę, wiadomo, że przemalowano ją w 1928 roku domalowując farbą olejną widok okrętu oraz zmieniając inskrypcję na: Marine Verein Podejuch Weltkriege 1914-1918, upamiętniając na niej zmarłych marynarzy.
O. Wittiga (1874-1896) – zginął na statku SMS Iltis, który zatonął podczas tajfuna, 23 lipca 1896 roku na Morzu Żółtym, Carla Friedricha Wilhelma Riegmanna (1878-1920) i Hermanna Carla Bernharda Köhlera (1887-1920). Dwaj pozostali byli marynarzami marynarki wojennej zmarli w swoich domach w Podjuchach. Tablicę przeniesiono z Podjuch do Zdrojów prawdopodobnie w latach 50. XX wieku za czasów ks. Jana Klauba, który pełnił posługę w Podjuchach, a następnie 28 czerwca 1957 roku został proboszczem parafii św. Ducha w Zdrojach.
Policja z powodu przedawnienia nie będzie prowadzić czynności procesowych w tej sprawie. Decyzją urzędu ochrony zabytków tablica wróciła do kościoła, z którego zabrano ją 60 lat temu.
Zabytek jest tym cenniejszy, gdyż z dawnego wyposażenia kościoła w Podjuchach do naszych czasów zachowały się jedynie przedmioty wykonane w 4 ćw. XIX w.: drewniana, neogotycka empora organowa oraz neogotycki prospekt organowy, drewniana chrzcielnica w historyzujących formach oraz drewniany krucyfiks z kruchty podwieżowej z 1938 roku.
To nie pierwsza sprawa, w której dzięki informacjom od mieszkańców, działaniom Policji oraz służb konserwatorskich kolejny zabytek wrócił na swoje miejsce.
nadkom. dr Marek Łuczak