5 mitów dotyczących farbowania włosów
Farbowanie włosów to prosty zabieg, na którego przeprowadzenie decydują się kobiety w każdym wieku, a coraz częściej także i mężczyźni. Na przestrzeni lat narosło jednak wokół niego sporo mitów i nieprawdziwych informacji. Oto 5 najpopularniejszych, które warto rozwiać raz na zawsze.
#1 Farbowanie włosów w ciąży jest zakazane
Kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość potencjalnie szkodliwych substancji, które dostają się do ich organizmu. Niemniej jednak farba do włosów nie przenika przez komórki, dzięki czemu nie ma żadnego kontaktu z rozwijającym się płodem. Dotyczy to jednak wyłącznie produktów niezawierających amoniaku – ich wybór jest na tyle duży, że każda przyszła mama z pewnością znajdzie coś dla siebie. Farbowanie włosów w ciąży nie jest więc zakazane, natomiast warto pamiętać, że szczęśliwa, zadowolona ze swojego wyglądu kobieta to szczęśliwe dziecko!
Spis treści
#2 Włosy należy farbować jedynie u fryzjera
Mit ten najprawdopodobniej wziął się stąd, że jeszcze kilka lat temu nie dysponowaliśmy bezpiecznymi dla włosów kosmetykami do koloryzacji. Większość z nich zawierała amoniak, silikony i innego rodzaju substancje wpływające niekorzystnie na kondycję pasm. Tymczasem wysokiej jakości farby były dostępne wyłącznie dla osób prowadzących salony fryzjerskie. Dziś jednak domowa koloryzacja może być równie efektywna, a co najważniejsze – bezpieczna. Trzeba oczywiście wiedzieć, jak farbować włosy w domu, oraz stosować się do zaleceń producenta kosmetyku, z którego korzystamy.
#3 Po każdej koloryzacji trzeba zrobić dłuższą przerwę
Podobnie jak w wyżej wymienionym przypadku, mit dotyczący przerw w koloryzacji wziął się ze stosowania farb słabej jakości, które znacząco szkodziły włosom. Faktem jest, że farbowanie wpływa na ich kondycję, dlatego jeśli zauważymy, że stają się one łamliwe, przesuszone czy matowe, warto zrobić sobie krótką przerwę, a jednocześnie rozważyć, czy stosujemy odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji. Niemniej jednak nie ma konieczności robienia dłuższej przerwy po każdej koloryzacji.
#4 Nie należy farbować włosów w trakcie miesiączki
Wiele kobiet po dziś dzień unika farbowania włosów w czasie menstruacji, jednak nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że koloryzacja podczas okresu mogłaby być szkodliwa. Owszem, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety mogą mieć wpływ na kondycję skóry głowy oraz włosów, które mogą stać się przesuszone lub nadmiernie przetłuszczone, lecz nie jest to regułą. Jeśli jednak przed okresem czy w trakcie jego trwania stan pasm (czy też nasze samopoczucie) pozostawia wiele do życzenia, warto przełożyć farbowanie o kilka dni.
#5 Farbowanie zawsze niszczy włosy
Farbowanie może wpływać negatywnie na kondycję włosów, jednak nie oznacza to, że każda kobieta będzie odczuwać zmianę w takim samym stopniu. Wiele zależy tutaj od tego, jakie kosmetyki do koloryzacji wybieramy. Najlepszym rozwiązaniem są produkty oparte na naturalnych składnikach, które posiadają szereg właściwości pielęgnacyjnych i odżywczych. Bardzo istotne jest również właściwe dbanie o włosy farbowane, między innymi poprzez dobór wysokiej jakości kosmetyków. Chcąc zadbać o dobrą kondycję pasemek, warto zachować odpowiednie przerwy pomiędzy poszczególnymi zabiegami koloryzacji. Farbę aplikujemy w momencie, gdy pojawiają się odrosty, natomiast nie zmieniamy i nie poprawiamy koloru bez przyczyny.