Świnoujście – PIS zniszczy turystykę na prawobrzeżu Świnoujścia ??
Ograniczenie atrakcyjności turystycznej Świnoujścia. Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej
Na początku tygodnia media obiegła informacja o możliwym zamknięciu „do odwołania” dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych w Świnoujściu. Decyzja związana jest z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, a tak definiowany jest terminal LNG w Świnoujściu. Decyzja ta zaskoczyła mieszkańców Świnoujścia, władze lokalne oraz przedsiębiorców.
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie oraz oddział w Świnoujściu popierają stanowisko Świnoujskiej Organizacji Turystycznej w tej sprawie. Wszelkie decyzje podejmowane w tym temacie powinny być odpowiednio omówione, a przedsiębiorcom, którym blokuje się dostęp do możliwości zarabiania pieniędzy należą się godne rekompensaty.
Świnoujście – Latarnia morska i Forty nie będą dostępne dla turystów ?
Świnoujście – Awantura na Sesji Rady Miasta – radni punktują przewodniczącą Jabłońską
„Więcej dialogu i konstruktywnych rozwiązań”
Gazoport LNG w Świnoujściu to inwestycja ważna, definiowana jako infrastruktura krytyczna, która może być potencjalnym celem ataku ze strony państw wrogich. Co oczywiste, w czasie wojny w Ukrainie takie miejsca muszą być szczególnie chronione.
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie nie kwestionuje prawa Wojewody Zachodniopomorskiego do podejmowania decyzji w tej sprawie. Mamy jednak wątpliwości, czy wykorzystano wszystkie możliwości rozwiązania problemu. Przedsiębiorcy, których dotyka zamknięcie drogi do zabytków mówią o dużych stratach, braku możliwości zarabiania pieniędzy oraz dużym zaskoczeniu, że takie decyzje są teraz podejmowane.
– Bezpieczeństwo nie podlega kompromisom. Nie mam zamiaru polemizować ze słowami wojewody Zbigniewa Boguckiego. Kompromisom może jednak podlegać to, czy przedsiębiorcom zamknie się możliwość działania i koniec, czy może uda się wypracować rozwiązania, które zagwarantują im rekompensaty za zablokowanie możliwości funkcjonowania w szczycie sezonu turystycznego. Popieramy w tym zakresie działania Świnoujskiej Organizacji Turystycznej i apelujemy: więcej dialogu i więcej konstruktywnych rozwiązań – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Straty dla sektora turystycznego oraz dla hotelarstwa
Głos w tej sprawie zabrał również Piotr Kośmider, Prezes oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu. Decyzja wojewody może doprowadzić do spadku atrakcyjności turystycznej miasta poprzez blokadę dostępu między innymi do części plaży, do Latarni Morskiej czy do uwielbianego Fortu Gerharda.
– Jest to decyzja bez sprawdzenia sytuacji w terenie. To jest blokada najwyższej na wybrzeżu latarni morskiej oraz Fortu Gerharda. To jest cios w turystów oraz w przedsiębiorców, którzy przez lata budowali swoje firmy i atrakcyjność turystyczną tej części Świnoujścia. Inna sprawa to sytuacja hotelarzy i osób wynajmujących kwatery. Tutaj również mamy sygnały od wielu osób, że ich działalność będzie niemożliwa – mówi Piotr Kośmider, prezes oddziału Izby w Świnoujściu.
– Są możliwości alternatywne. Wskazujemy możliwość dobudowania drogi, która ominie sporne 200 metrów. Nie ma w tym momencie w budżecie gminy takich środków. Rząd powinien znaleźć środki na budowę drogi, która rozwiąże problem. To kwestia chęci i dialogu. Póki co jednak obawiamy się, że te argumenty do władzy nie docierają. Jesteśmy bardzo zaskoczeni szybkim procedowaniem tego tematu, nikt się tego nie spodziewał – mówi Piotr Kośmider.
Północna Izba Gospodarcza będzie monitorować temat. Oczekujemy, że efekt decyzji administracyjnych nie będą uderzać w przedsiębiorców.
Świnoujście – Spotkanie mieszkańców Prawobrzeża w sprawie zamknięcia ul. Ku Morzu i dostępu do plaży na Warszowie:
Świnoujście – Co dalej z dostępem do latarni Fortu i plaży ??