Jeździsz elektryczną hulajnogą? Koniecznie przeczytaj.
Elektryczne hulajnogi to szybki i ekologiczny sposób poruszania się po mieście, który nie zanieczyszcza powietrza. Jednak ich porzucanie byle gdzie i byle jak utrudnia poruszanie się innym.
W Świnoujściu, poza mieszkańcami, którzy mają własne elektryczne hulajnogi, wiele osób korzysta ze sprzętu, który oferuje firma TIER Mobility Poland sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grójeckiej 208 w Warszawie. Pojazdy te, często poprzewracane na środku chodników, utrudniają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym i innym pieszym, a leżące na skraju chodników stwarzają niebezpieczeństwo wypadku w ruchu kołowym.
Jak parkować?
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym parkowanie elektrycznych hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli brak jest takich miejsc, pojazd należy postawić na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.
Osobom, które mimo wszystko pozostawią pojazd nieprawidłowo zaparkowany, grozi mandat nałożony przez straż miejską lub policję. Wbrew temu, co niektórym mogłoby się wydawać, z ustaleniem takiej osoby firma TIER nie będzie miała problemu.
Z kolei sam pojazd zostanie odholowany na parking strzeżony (kwota 80zł) i tam przechowywany (koszt 4,00zł za dobę). W przypadku, gdy będzie to sprzęt firmy TIER, to ona poniesie koszty parkingu i przechowywania.
Ale uwaga! Firma TIER zwrotu tych kosztów będzie na drodze sądowej dochodziła od ostatniego użytkownika
Poruszanie się elektryczną hulajnogą i prędkość
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, elektryczne hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h. Trzeba również pamiętać, że na terenie Świnoujścia obowiązuje zakaz poruszania się rowerem i elektryczną hulajnogą po promenadzie historycznej.
Zgodnie z nowymi przepisami Prawo o ruchu drogowym taką hulajnogą można jeździć po drodze dla rowerów, albo wyznaczonym pasie ruchu dla rowerów oraz ulicami (drogami) przy zachowaniu przepisów ruchu drogowego.
Uwaga. Jeśli nie ma drogi rowerowej a na jezdni obowiązuje poruszanie się z prędkością maksymalnie 30 km/h, to jadący elektryczną hulajnogą ( przypominamy – z prędkością maksymalnie do 20km/h) powinien nią jechać. Nie wolno mu w tym przypadku korzystać z chodnika.
W przypadku braku drogi lub pasa dla rowerów a na jezdni można poruszać się poruszanie się z prędkością powyżej 30 km/h, to wówczas jadący elektryczną hulajnogą może jechać po chodniku. Musi jednak poruszać się z prędkością pozwalającą na panowanie nad pojazdem, oraz – co bardzo ważne – zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
WOŚ UM Świnoujście
Świnoujście – Już nie zobaczysz latarni i fortu Wprowadzono czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu