Świnoujście – Katyńskiej oraz 13. rocznica Katastrofy pod Smoleńskiem
W czwartek, 13 kwietnia, w garnizonie Świnoujście upamiętniono 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. rocznicę Katastrofy pod Smoleńskiem. Marynarze wystawili posterunki honorowe, a delegacje jednostek wojskowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża złożyły kwiaty, oddając hołd ofiarom.
Świnoujście. Pamięć o ofiarach tragicznych wydarzeń została uczczona poprzez złożenie wiązanek kwiatów na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu przy kamiennych tablicach „KATYŃ 1940” oraz „PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ” przez delegacje jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, na czele z dowódcą komandorem Piotrem Sikorą. Jako gest pamięci, pod tablicami postawiono również zapalone znicze. Hołd ofiarom złożyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy oraz młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.
***
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.
Decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.
Marynarka Wojenna
Tunel w Świnoujściu – Zobacz co dzieje się na budowie