Strona główna » Świnoujście – Marynarka Wojenna – Morski epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-23

Świnoujście – Marynarka Wojenna – Morski epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-23

#marynarkawojenna

by Daniel SZYSZ

Marynarka Wojenna – Morski epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-23

Morskie Służby Poszukiwawczo-Ratownicze (MSAR) zrealizowały kolejny epizod ćwiczenia taktyczno-specjalnego Renegade/Sarex-23 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo – ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Świnoujście - Marynarka Wojenna

Fot: kpt. mar. Damian Przybysz Marynarka Wojenna

Scenariusz ćwiczenia przewidywał między innymi udział w akcji poszukiwawczo – ratowniczej śmigłowca SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i ewakuację najbardziej poszkodowanych do szpitala. W pomoc pozostałym poszkodowanym włączona została Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR), Straż Pożarna i służby medyczne. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały siły ratownicze Marynarki Wojennej.

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU – OTWARCIE W CZERWCU, CZY WE WRZEŚNIU – ZOBACZ CO DZIEJE SIĘ NA BUDOWIE TUNELU POD ŚWINĄ

Na zbiornikowcu, który był podgrywany przez okręt transportowo – minowy ORP Toruń z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w wyniku wejścia na mieliznę doszło do rozszczelnienia kadłuba. W związku z tym konieczne było podjęcie działań zabezpieczenia wycieku przed rozprzestrzenianiem zarówno na morzu jak i na brzegu, a następnie zebrania substancji ropopochodnej z powierzchni wody.

Świnoujście - Marynarka Wojenna

Fot: kpt. mar. Damian Przybysz Marynarka Wojenna

Do działań włączony został Morski Oddział Straży Granicznej, specjalistyczna jednostka MSPiR oraz specjaliści Urzędu Morskiego. Jednocześnie prowadzona była akcja ratownicza polegająca na uwolnieniu członków załogi zbiornikowca, którzy w wyniku zalania części przedziałów jednostki zostali uwięzieni pod pokładem w tzw. poduszce powietrznej. Ostatnim elementem ćwiczenia było uszczelnienie przebicia kadłuba i odholowanie uszkodzonej jednostki do portu. W działaniach na morzu brał udział okręt ratowniczy, holowniki oraz Brzegowa Grupa Ratownicza z 3 Flotylli Okrętów. Całość akcji ratowniczej, która została przeprowadzona na Zatoce Gdańskiej, koordynowali specjaliści ratownictwa morskiego i lotniczego z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego w Gdyni.

Świnoujście - Marynarka Wojenna

Fot: kpt. mar. Damian Przybysz Marynarka Wojenna

Celem ćwiczenia Renegade/Sarex jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i wynikającym z tego sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powietrznej oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych w lądowym i morskim obszarze odpowiedzialności.

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU – WODA LEJE SIĘ W TUNELU POD ŚWINA

 

Renegade/Sarex ma nie tylko charakter treningowy, ale także stanowi platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między różnymi jednostkami wojskowymi. Uczestnicy mają możliwość obserwowania i uczenia się od siebie nawzajem, co pozwala na doskonalenie metod i procedur ratowanie zdrowia i życia na morzu w sytuacji wymuszającej przeprowadzenie tzw. masowej ewakuacji i taktyk ratowniczych.

Świnoujście - Marynarka Wojenna

Fot: kpt. mar. Damian Przybysz Marynarka Wojenna

Ćwiczenie to jest również doskonałą okazją do budowania relacji i wzmacniania współpracy między różnymi służbami ratowniczymi. Wspólne działania na poligonie pozwalają na lepsze zrozumienie i integrację między sobą, co jest niezwykle ważne w przypadku rzeczywistych sytuacji awaryjnych i kryzysowych, gdy skuteczność działania zależy od harmonijnego współdziałania różnych służb.

Fot: kpt. mar. Damian Przybysz



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights