Tunel w Świnoujściu. Zobacz jak będzie wyglądała komunikacja

Przeprawa promowa w Świnoujściu

Tunel w Świnoujściu –  Zobacz jak będzie wyglądała komunikacja w Świnoujściu po otwarciu tunelu

Dzięki tunelowi pod Świną, przejazd pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie trwał zaledwie kilka minut. Miejskim autobusem dotrzemy z wyspy Uznam, przez tunel, do dworca PKP na Warszowie.

Komunikacją miejską do centrum bez przesiadek dojadą mieszkańcy Karsiboru, Ognicy i Przytoru.

Piesi i rowerzyści mogą przeprawiać się bez zmian promami Bielik, które będą kursować co pół godziny przez cały dzień

Otwarcie tunelu pod Świną zrewolucjonizuje komunikację w Świnoujściu. By przedostać się z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem nie trzeba będzie już polegać wyłącznie na promach i stać (często w bardzo długich) kolejkach. Wystarczy wsiąść w auto i w ciągu kilku minut przejechać 1,5-kilometrowym tunelem. To oczywiście nie będzie jedyna możliwość przemieszczania się. Samorząd zaplanował nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy „Bielik”), która obsługiwać będzie przede wszystkim przewóz pieszych i rowerzystów kursujących pomiędzy wyspami.

– Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki, które dawały się we znaki szczególnie podczas sezonu turystycznego. Proponujemy też nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 km.

Jak pojedziemy komunikacją miejską

Po otwarciu tunelu rolą komunikacji miejskiej pozostaje odciążenie ulic z nadmiernego ruchu samochodowego, zmniejszenie zanieczyszczeń i uciążliwości powodowanych transportem oraz zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców i turystów.

foto um Świnoujście Hanna Nowak Lachowska

Linie A i B. Kluczowym miejscem stanie się węzeł przesiadkowy na Warszowie, powstały tuż przy dworcu PKP. Tu początek będą miały trasy linii autobusowych A, B, 5, 7 (77) i 10. Od otwarcia tunelu zmienią się dotychczasowe trasy linii A i B, które w celu zapewnienia dojazdu ze wszystkich dzielnic lewobrzeżnej części Miasta będą przejeżdżały tunelem na Węzeł Przesiadkowy. Ich długość z tego względu zostanie powiększona o ok. dziesięć kilometrów. Rozkład jazdy został dostosowany do połączeń kolejowych dojeżdżających i odjeżdżających z dworca PKP, a także godzin nauki i pracy w lewobrzeżnej części Miasta. Liczba kursów w ciągu doby na tych liniach wzrośnie, a częstotliwość będzie większa w godzinach szczytu porannego i popołudniowego.

Tunel w Świnoujściu –  Zobacz jak będzie wyglądała komunikacja w Świnoujściu po otwarciu tunelu

Linia 5T (tunelowa) połączy Karsibór bezpośrednio z centrum miasta. Początek trasy będzie przy Kapitanacie Portu, koniec przy ul Łegowej w Karsiborze. Trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych zaplanowane zostały z uwzględnieniem godzin pracy i nauki. Ponadto nadal pozostanie Linia 5, która będzie wozić mieszkańców z Karsiboru do dworca PKP, gdzie będzie można się przesiąść się na inne linie autobusowe, prom lub pociąg.

Linia 7T (tunelowa) pojedzie z osiedla Przytór-Łunowo bezpośrednio na wyspę Uznam – przez tunel do Kapitanatu Portu. W tym przypadku również zaplanowano trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych. Nie zmieni się natomiast trasa linii 7 z pętli przy ul. Zalewowej do dworca PKP, gdzie będzie można skorzystać z innych środków lokomocji.
– Dzięki uruchomieniu dodatkowych linii autobusowych, zwiększy się komunikacja zarówno z wyspą Karsibór, jak i osiedlami Łunowo i Przytór – mówi Rafał Łysiak, prezes Komunikacji Autobusowej SA.

 

Drobne zmiany dotyczą pozostałych linii, z tym, że one zostały już wprowadzone od 1 maja bieżącego roku. Linia 2 łącząca Osiedle Zachodnie z Centrum Miasta została zmodyfikowana na wnioski mieszkańców i znaczna część kursów dojeżdża do Ogrodów Granica i Wydrzan. Natomiast linia 6 łącząca Wydrzany z Posejdonem i Dzielnicą Nadmorską, zamiast ul. Grunwaldzką, jedzie Obwodnicą Wschodnią w pobliżu cmentarza i parkingu. Ponadto dojeżdża do granicy z Ahlbeck i niektóre kursy sezonowe dojeżdżają przez Dzielnicę Nadmorską do wiatraka przy ul. Uzdrowiskowej.
Dziś świnoujska Komunikacja Autobusowa dysponuje 20 autobusami. Do końca roku planuje zakupić dodatkowe dziewięć – 5 autobusów niskoemisyjnych oraz 4 elektryczne, dofinansowane ze środków unijnych oraz funduszu Polski Ład.

„Bieliki” nadal będą pływać

Po otwarciu tunelu pod Świną przestanie funkcjonować przeprawa promowa „Centrum” obsługiwana przez promy Karsibór.

Przewóz pieszych i rowerzystów bez zmian będzie odbywał się przez przeprawę „Warszów”, promami Bielik. Przeprawa pozostanie bezpłatna, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

– Ruch pieszych i rowerzystów w tunelu nie będzie możliwy, dlatego promy na przeprawie miejskiej będą pracować w pełnym zakresie – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Będą także niezbędne, kiedy tunel będzie tymczasowo nieprzejezdny, w przypadku awarii czy przeglądów.

Świnoujście – Przeprawa promowa

Do końca czerwca rozkład kursowania promów pozostaje bez zmian. Od 1 lipca do 31 sierpnia rozkład kursowania promów wygląda następująco: miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami „Bielik”, kursującymi w godzinach 05:30 (pierwszy) – 22:00 (ostatni). Promy będą odpływać jednocześnie z Uznamu i Wolina co pół godziny – o pełnej godzinie i o w pół. Nocne kursy zabezpieczy jeden prom Bielik. Z centrum (strona zachodnia) odpłynie o godz. 23:00 a następnie co godzinę do 05:00. Ze strony Warszowa odpłynie o godz. 22:30 i co godzinę do 04:30 rano. Na przeprawie Karsibór jeden prom dedykowany będzie wyłącznie do przewozu materiałów niebezpiecznych w eksploatacji w godzinach 08:00 – 16:00 codziennie.

W tunelu zwolnij do 50 km/h

Przejazd autem przez tunel o długości niemal 1,5 kilometra nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, kierowcy muszą pamiętać o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, a także o odcinkowym pomiarze prędkości, który zostanie w nim zainstalowany.

Tunel w Świnoujściu –  Zobacz jak będzie wyglądała komunikacja w Świnoujściu po otwarciu tunelu

System sprawdzi, z jaką prędkością pojazdy pokonują tunel. Na jego początku i końcu umieszczone zostaną bramki z kamerami, które zarejestrują numer rejestracyjne, typy i marki pojazdów, a także czasy ich wjazdu i wyjazdu. System obliczy czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki, do momentu wyjechania z tunelu. Na tej podstawie wyliczy średnią prędkość przejazdu. Jeśli średnia prędkość będzie wyższa niż wyznaczony limit, kierowca otrzyma mandat karny.

W sumie tunel pod Świną wraz z dojazdami monitorowany będzie przez 143 kamery.

Tekst: BIK UM Świnoujście

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Prognoza pogody dla Świnoujścia na weekend 16–17 listopada 2024

Świnoujście. Mieszkańcy obawiają się o swoje życie – Apelują do pani prezydent

Świnoujście na podium w XXX Sportowym Turnieju Miast i Gmin