Strona główna » Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczny wsparcie w drodze ku trzeźwości

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczny wsparcie w drodze ku trzeźwości

by Daniel SZYSZ

 

Wszywka alkoholowa Esperal to jedna z wielu oferowanych metod wsparcia na drodze wyzbycia się nałogu alkoholowego. Pochodzący z lat 50-tych XX wieku, disulfiram – bo taka substancja kryje się pod popularną nazwą Esperalu – to solidny 'sprzymierzeniec’ każdego pacjenta walczącego z alkoholizmem.

Zrozumieć metodę – czym jest Esperal?

Esperal zawiera lek disulfiram, który wchodząc w reakcję z etanolem (alkoholem etylowym), powoduje u osoby zaleznej od alkoholu mocne dolegliwości. Lek ten jest aplikowany w postaci substancji do wszywania, której działanie następuje po spożyciu alkoholu. Terapia Esperalem polega na kondycjonowaniu reakcji organizmu z silnymi, nieprzyjemnymi dla pacjenta sygnałami wysyłanymi po spożyciu substancji alkoholowej.

Esperal jako wszywka alkoholowa – jak działa?

Główną zaletą Esperal jest mechanizm działania. Disulfiram, który znajduje się w Esperalu, powoduje zablokowanie metabolizmu alkoholu na poziomie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Skutkuje to gromadzeniem się w organizmie aldehydu octowego, który jest toksycznym związkiem. Efektem spożycia alkoholu jest nagłe i silne zatrucie, które objawia się wymiotami, zawrotami głowy i innymi objawami zatrucia. Jest to reakcja disulfiramowa.

Wszycie, chirurgiczny zabieg wszycia Esperalu

Proces wszycia Esperalu polega na implantacji specjalistycznego leku na znieczuleniu miejscowym. Chirurg robi niewielkie nacięcie na ciele pacjenta (najczęściej jest to mięsień naramienny) i wszywa kapsułkę z Esperalem. Procedura jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym, choć naturalnie nie jest pozbawiona pewnego stopnia ryzyka powikłań.

Therapia awersyjna – zabieg na leczenie uzależnień

Esperal stosowany w terapii awersyjnej, który polega na wywoływaniu obrzydzenia do alkoholu. Po wszyciu wszywki alkoholowej, każde spożycie alkoholu wywołuje silne objawy zatrucia, które są bardzo nieprzyjemne dla pacjenta. Taka forma terapii ma na celu wywołać w pamięci pacjenta negatywne skojarzenia z piciem alkoholu, co pomaga w utrzymaniu abstynencji.

Jak długo działa Esperal?

Efekty terapii Esperalem utrzymują się różnie – w zależności od wielu czynników, wszywka może działać od kilku tygodni do nawet 2 lat. Jak długo działa Esperal zależy na przykład od zdrowia pacjenta, stanu organizmu a także od dawki leku zawartego w wszywce. Jest to bardzo indywidualna sprawa i dlatego decyzję o wykonaniu zabiegu wszycia powinien podejmować wykwalifikowany specjalista do spraw leczenia uzależnień.

Czy Esperal jest bezpieczny?

Esperal jest lekiem, którego bezpieczeństwo jest potwierdzone w badaniach naukowych. Odpowiednio stosowany, pod kontrolą specjalistów, wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań. O ile wszelkie przeciwwskazania zostały wykluczone, a pacjent jest gotowy na wprowadzenie zmian w swoim życiu na rzecz trzeźwości, esperal może okazać się skutecznym narzędziem na drodze do zdrowia.

Kto może i kiedy decyduje o wszyciu wszywki alkoholowej?

Decyzję o wszyciu wszywki alkoholowej Esperal zawsze powinien podejmować specjalista z zakresu leczenia uzależnień, który dokładnie przeanalizuje kondycję pacjenta, historię choroby alkoholowej, poziom nałogu i chęć pacjenta do walki z uzależnienie. Niezwykle istotne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego i niewłaściwe stosowanie leku może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale też spowodować szereg powikłań.

Znaczenie Esperalu w leczeniu alkoholizmu.

Esperal nie jest lekiem, który sam w sobie wyleczy alkoholizm. Jest to jedynie wsparcie w terapii, które ma na celu ułatwić proces abstynencji. Esperal ma ściśle określoną rolę – swoim specyficznym mechanizmem działania, regulatorne oddziaływuje na organizm pacjenta zależnie od spożycia alkoholu. Nie zastępuje jednak terapii psychologicznej, wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, ani nie zastępuje osobistej silnej woli pacjenta, aby zostać trzeźwym . Wszystko to razem składa się na skomplikowany proces leczenia alkoholizmu.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights