Strona główna » Jak wybrać ochraniacze na piszczele?

Jak wybrać ochraniacze na piszczele?

by Daniel SZYSZ

Jak wybrać ochraniacze na piszczele?

W sportach walki, w których dozwolone są kopnięcia i dochodzi do pełnego kontaktu przeciwników, bardzo ważna jest ochrona wrażliwych i najbardziej narażonych na urazy części ciała, w tym piszczeli i stóp. Z tego względu zawodnicy zarówno początkujący, jak i ci doświadczeni powinni postawić na ochraniacze na piszczele. Jak jednak wybrać odpowiednie akcesorium tego typu?

Ochraniacze na piszczele – dlaczego warto w nie zainwestować?

Wśród wyprowadzanych uderzeń i zadawanych ciosów to właśnie kopnięcia potrafią siać największe spustoszenie i w dużym stopniu narażają na urazy. Z tego względu warto inwestować w ochraniacze na piszczele, które zapewnią komfortowy i bezpieczny trening osobie ćwiczącej, a także partnerowi sparingowemu.

To akcesorium przydaje się we wszystkich sportach walki, które wymagają pełnego kontaktu z przeciwnikiem, a do ich kluczowych elementów należą kopnięcia. Są zatem niezbędne w MMA, K1, kickboxingu, muay thai czy też karate. W ochraniacze na piszczele warto zainwestować niezależnie od poziomu, na jakim jest osoba ćwicząca.

Przydadzą się one zatem początkującym, którzy dopiero nabywają umiejętności technicznych, dlatego wielokrotnie ich kopnięcia są nieprawidłowo wyprowadzane i mogą wpływać na rozmaite kontuzje. Skorzystają na nich także doświadczeni zawodnicy, którzy niezależnie od formuły walki, podczas treningów czy sparingów pracują nad celnymi i skutecznymi kopnięciami.

Ochraniacze na piszczele – rodzaje

Wśród ochraniaczy na piszczele można wymienić kilka podstawowych rodzajów:

  • ochraniacze elastyczne – łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, dobrze przylegające, poza tym będące kompromisem między ceną a jakością. Oferują mniejszy stopień amortyzacji niż ochraniacze sztywne, jednak są wystarczające dla osób początkujących, które dopiero poznają wybrane sporty walki. Cechuje je również lekkość, która wpływa na komfortowy trening. Sprawdzą się także w walkach odbywających się w formule semi-contact;
  • ochraniacze anatomiczne – przeznaczone między innymi do kickboxingu i sportów walki wymagających pełnego kontaktu. Cechuje je anatomiczny kształt, co wpływa na bardzo dobre dopasowanie do nogi, brak ryzyka przemieszczania się po nodze w trakcie wyprowadzania i przyjmowania kopnięć. Są stosunkowo lekkie, ale gwarantują bardzo dobrą amortyzację. Te o wysokiej jakości zastosowanych materiałach mogą się pochwalić dużą trwałością i wytrzymałością, nawet przy intensywnych, częstych treningach;
  • ochraniacze do MMA – w tym sporcie walki kopnięcia są dozwolone, ale zwykle wyprowadza się ich mniej niż innego typu ciosów. Starcia toczą się w stójce, ale i bardzo często w parterze, dlatego ochraniacze do MMA są cieńsze niż te wykorzystywane np. w kickboxingu. Przyjmują one formę „skarpety”, która jest zakładana na nogę i nie posiada żadnych dodatkowych zapięć w postaci rzepów. Nie przesuwają się na nodze i dobrze chronią wrażliwe części, w tym piszczele.
  • Jak wybrać ochraniacze na piszczele?

    Jak wybrać ochraniacze na piszczele?

Ochraniacze na piszczele muay thai – jak wybrać?

W muay thai wyprowadza się dużo kopnięć, dlatego piszczele i stopy są mocno narażone na kontuzje i bolesne, a nawet poważne urazy. Niezbędna jest zatem właściwa ochrona, którą zapewniają zabudowane ochraniacze o odpowiedniej długości części zakrywającej golenie i rzepkę, a także tej, która osłania stopę. Warto zwrócić uwagę, czy podczas zginania kolana osłonięta zostaje rzepka. Stopa musi być za to okryta maksymalnie do końca palców. Większa długość nie jest wskazana, bo wcale nie zapewni lepszej ochrony, za to zagwarantuje brak komfortu podczas treningów.

Ochraniacze do kickboxingu – czym się powinny charakteryzować?

W kickboxingu uderzenia wyprowadzone nogami są równie ważne, co w tajskim boksie. Piszczele i stopy muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby zagwarantować sobie skuteczny cios, ale bez ryzyka zmagania się z poważną kontuzją w obrębie nóg.

Podczas treningów i sparingów ochraniacze na golenie chronią nie tylko osobę ćwiczącą, ale i partnera sparingowego. Szczególnie wtedy, gdy jest to etap nauki wybranego sportu walki.

Jak dobrać rozmiar ochraniaczy na piszczele?

Aby dobrać właściwy rozmiar ochraniaczy na piszczele najlepiej przymierzyć wybrane akcesorium tego typu. Ważnym elementem jest długość stopki, która zabezpiecza stopę przed urazami. Długość ta nie może być większa niż koniec palców stopy. Chodzi nie tylko o właściwą ochronę, ale i komfort treningów oraz efektywną naukę. Stopka nie może być również zbyt krótka.

Uwagę należy także zwrócić na długość części, która zabezpiecza piszczele. Po zgięciu kolana ochraniacz powinien wciąż zasłaniać rzepkę. Zastosowane zapięcia, takie jak rzepy, muszą dobrze trzymać ochraniacz i zapobiegać jego przesuwaniu się po nodze w trakcie treningu. Poza tym ważne jest, aby ochraniacze same w sobie były wygodne, nie uciskały nadmiernie, ale i nie były zbyt luźne.

Właściwie dobrany rozmiar, a także odpowiednia konstrukcja ochraniaczy na piszczele to najważniejsze elementy bezpiecznego, efektywnego i komfortowego treningu sportów walki.

 



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights