Jak prawidłowo i legalnie postępować z gruzem budowlanym?
Spis treści
Wciąż niedostatecznie często mówi się o tym, jak postępować z gruzem, aby robić to prawidłowo i zgodnie z literą prawa. Wciąż okazuje się, że nawet prowadząc remont mieszkania, który również może generować gruz, nie wiemy, co zrobić z powstałymi odpadami i działamy po omacku. Przed nami więc zasady postępowania z odpadami budowlano-remontowymi.
Czym właściwie jest gruz?
Słownikowo gruzem określa się np. odłamki rozkruszonego muru ceglanego czy też kamienie. W branży odpadowej zaś rozróżnia się aż trzy rodzaje gruzu. Pierwszy z nich to tak zwany czysty gruz. Do tego rodzaju odpadów budowlanych zalicza się beton, tynk, czerwoną cegłę i ceramikę. Mówi się, że ten rodzaj odpadów jest składowo najkorzystniejszy pod względem późniejszej utylizacji, bowiem w największym stopniu ulega stosunkowo łatwemu recyklingowi. Dwa pozostałe rodzaje gruzu to zmieszany i zanieczyszczony. Mogą zawierać elementy wcześniej wymienione, ale też wszelkie inne, które generują się podczas prac remontowo-budowlanych. Przykładowo, mogą być to, przy gruzie zmieszanym, pozostałe rodzaje cegieł, kawałki płyt gipsowo-kartonowych, metalowe elementy zbrojenia, drewniane deski itp. Gruz zanieczyszczony obejmuje zaś dodatkowo wszelkie materiały opakowaniowe po chemii budowlanej, folie, zniszczoną odzież roboczą itp.
Utylizacja gruzu
Aby z gruzem podstępować prawidłowo, trzeba dysponować kontenerem na gruz. Odpady tego typu nie mogą trafić do kubłów na komunalne śmieci zmieszane. Byłoby to niezgodne z prawem i grozi za takie działanie kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Powód, dla którego prawo tak surowo to warunkuje wiąże się i z kwestią praktyczną, i z ochroną środowiska. Po pierwsze, recykling śmieci komunalnych realizowany jest w nieco innej technologii, niż odzyskiwanie kruszywa budowlanego z odpadów z budowy. Wywóz odpadów komunalnych i odzysk surowców wtórnych to inna ścieżka, niż wywóz gruzu, jego oczyszczanie i skierowanie części z nich do kruszarni. Po drugie zaś, z uwagi na inną technologię przetwarzania, mieszanie gruzu i śmieci bytowych zabiera szansę na skuteczny, efektywny recykling obu tych rodzajów odpadów.
Jak zdobyć kontener?
Skoro wiemy już, że do legalnego postępowania z gruzem konieczny jest kontener, skąd go zdobyć? Pytanie to jest na tyle zasadne, że może dotyczyć nie tylko firm budowlanych, prowadzących swoje roboty w ramach działalności gospodarczej, ale również osób prywatnych, które remontują dom czy mieszkanie, w wyniku czego powstają odpady takie jak kafle ceramiczne, odłamki armatury łazienkowej, fragmenty ścianek działowych itp. Odpowiedni pojemnik na tego typu odpady można odpłatnie wypożyczyć od firm świadczących wywóz śmieci z placów budowy i remontów. W ramach usługi pracownicy transportują odpowiedni kontener pod wskazany adres najszybciej jak to tylko możliwe. Z kontenera można korzystać przez określony czas, a następnie firma przyjeżdża odebrać i kontener, i jego zawartość. To wygodne rozwiązanie — dalsza utylizacja odpadów leży po stronie firmy wynajmującej pojemnik.
Prawidłowe i legalne postępowanie z gruzem budowlanym to kluczowy element dbania o środowisko i przestrzeganie przepisów. Ważne jest, aby skorzystać z kontenera na gruz, co nie tylko ułatwia segregację odpadów, ale także zapewnia wygodne i zgodne z prawem rozwiązanie. Dzięki temu możemy przyczynić się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko i uniknąć potencjalnych konsekwencji prawnych związanych z niewłaściwym postępowaniem z odpadami budowlanymi. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy wywożące gruz, wśród nich eko-gruz.pl, który działa proekologicznie posiadając własną kruszarnię i recyklingując odpady budowlane na miejscu. Taki odzysk surowca umożliwia zmniejszenie ilości odpadów budowlanych trafiających na składowiska, co z pewnością przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Ponadto odzyskany gruz może być wykorzystany jako kruszywo w nowych konstrukcjach, co wpływa na oszczędność surowców.