Strona główna » Policja. 178 wypadków i 16 utonięć w czasie wakacji

Policja. 178 wypadków i 16 utonięć w czasie wakacji

by Daniel SZYSZ

Policja. 178 wypadków i 16 utonięć w czasie wakacji


PODSUMOWANIE „BEZPIECZNYCH WAKACJI 2023”

Policjanci z KMP i KWP w Szczecinie podsumowali dzisiaj na briefingu prasowym bezpieczeństwo w czasie minionych wakacji. Na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do mniejszej ilości wypadków drogowych w porównaniu z okresem letnim 2022 roku.

Ze wstępnych danych statystycznych wynika, iż w okresie od 24 czerwca do 03 września 2023 roku odnotowano 178 wypadków drogowych w których 23 osoby zginęły a 222 osoby zostały ranne.

Policjanci ujawnili też ponad 977 kierujących w stanie nietrzeźwości. Ponadto zgłoszono 3473 kolizje drogowe. Liczba wypadków drogowych spadła o 13, tj. 6,8 %. Nie było ofiar śmiertelnych wśród dzieci do 14 roku życia. (W 2022 roku: 187 wypadków, 213 osób rannych, 14 ofiar śmiertelnych). Niezmienne 3 najczęstsze przyczyny powstawania wypadków drogowych to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych uczestników ruchu.

Warto odnotować, iż w obszarze bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi, rowerzyści i motocykliści również nastąpił spadek ilości zdarzeń drogowych; odpowiednio spadek liczby wypadków drogowych w tej kategorii to 12,5 %, 38,8 % i 20,8 %.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch uczestniczyli w 11 wypadkach drogowych w których 10 osób zostało rannych. Żadna osoba na skutek tych zdarzeń nie zginęła.

Podczas wakacji w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono ponad 55 000 kontroli w ruchu drogowym (w tym wobec kierujących samochodami osobowymi, autobusami, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi, motorowerami, motocyklistów, pieszych czy użytkowników urządzeń transportu osobistego). Ponadto zatrzymano 236 praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (więcej o 20) oraz zatrzymano 134 kierujących pod wpływem środków odurzających.

Równolegle do prowadzonych działań kontrolnych prowadzono działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczne Wakacje” w ramach których policjanci prowadzili z dziećmi i młodzieżą zajęcia edukacyjne o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Miejscowości leżące w pasie nadmorskim otrzymały dodatkowe wsparcie policji ruchu drogowego z uwagi na duży ruch turystyczny.

Nie zapomniano o kierujących i użytkownikach hulajnóg elektrycznych, urządzeń wspomagających ruch, urządzeń transportu osobistego i motocykli, którym poświecono wiele uwagi podczas przedsięwzięć profilaktycznych skupiając się na ich edukacji i podnoszeniu świadomości jako uczestników ruchu drogowego.

Zachodniopomorscy policjanci skontrolowali 416 autobusów, głównie na prośbę rodziców lub opiekunów wycieczek na wyznaczonych w tym celu punktach kontroli. W 8 przypadkach ze względu na zły stan techniczny uniemożliwiono dalszą jazdę autobusów, zatrzymano 4 dowody rejestracyjne.

Oprócz wzmożonych działań na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, to również większa ilość służb w popularnych miejscach naszego regionu. W szczycie sezonu turystycznego zachodniopomorskich policjantów w pasie nadmorskim wspierali funkcjonariusze z innych jednostek w kraju.

KU PRZESTRODZE. WPADŁ W AGRESJĘ, BO NIE MÓGŁ WEJŚĆ DO SAMOLOTU

Niezmiernie ważne jest też bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą i związana z tym profilaktyka tj. uwrażliwienie najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W tym celu policjanci odwiedzali miejsca wypoczynku dla dzieci i młodzieży, gdzie poprzez zabawę i pogadankę, rozmawiali z uczestnikami o zagrożeniach i o tym jak chronić się przed nimi. Oprócz wymienionych kolejne wykonywane przez nas dodatkowe obowiązki to kontrole przeprowadzane wspólnie z innymi służbami w placówkach letniego wypoczynku (obozy).

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach. Stróże prawa przez cały okres wakacji podejmowali liczne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. Policyjni wodniacy dbając o bezpieczeństwo kontrolowali akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska.

Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęło 16 osób.

W tym samym czasie w ubiegłym roku utopiło się 15 osób. Nie odnotowaliśmy utonięcia dziecka bądź nieletniego. Średnia wieku ofiar wody to 58 lat. Większość utonięć dotyczyło osób miejscowych, które straciły życie w pobliskich akwenach.

ŚWINOUJŚCIE – KOLEJNY PARKRUN ZA NAMI

Wakacje to także czas imprez masowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy z innych garnizonów.

W lipcu i sierpniu na terenie Pomorza Zachodniego odbyło się kilkadziesiąt imprez masowych, w tym bardzo liczny w uczestników Pol’and’Rock festiwal w Czaplinku. Policjanci czuwali również nad bezpieczeństwem uczestników lokalnych imprez plenerowych m. in. festynów, dni miast czy dożynek. Przy okazji angażowali się w różnego rodzaju pikniki, festyny i imprezy promujące bezpieczeństwo. Przy stoiskach policyjnych odbywały się gry, zabawy i mini turnieje prowadzone przez funkcjonariuszy.

Policja

 

ŚWINOUJŚCIE – LEGIONELLA – KOMUNIKAT PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska