Strona główna » Świnoujście – Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Świnoujściu

Świnoujście – Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” w Świnoujściu

#Świnoujście

by Daniel SZYSZ

Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” w Świnoujściu.

Już w najbliższą sobotę, 9 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Lekturą 12. odsłony akcji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

W Świnoujściu podczas tegorocznej edycji projektu będzie niepowtarzalna okazja, aby wybrane fragmenty przeczytać wspólnie z marynarzami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Świnoujska edycja akcji Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 9 września, w Sali Tradycji Klubu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przy ulicy Piłsudskiego 45. Marynarze, pracownicy RON oraz wszyscy chętni odczytają fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Świnoujście - Narodowe Czytanie Nad Niemnem w Świnoujściu

Świnoujście – Narodowe Czytanie Nad Niemnem w ŚwinoujściuZapraszamy – początek godz. 11.00.

Zapraszamy Państwa do wspólnego Narodowego Czytania „Nad Niemnem”, aby tegoroczna lektura przyczyniła się do wzbudzenia refleksji nad niełatwą historią naszego kraju oraz koniecznością dążenia do wolności i suwerenności.

MATECKI WYGRYWA PROCES Z LESZCZYNA. POSŁANKA Z KO MUSI PRZEPROSIĆ ZA KŁAMSTWO – TYLKO PRAWDA JEST CIEKAWA !!!

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.

Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

800+ OD STYCZNIA 2024 R. BEZ DODATKOWYCH WNIOSKÓW

“Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – dodał Prezydent.

ŚWINOUJŚCIE – WRZEŚNIOWY WSCHÓD SŁOŃCA – FOTO

***

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

***

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa.

W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

 

8 FOW Marynarka Wojenna – Świnoujście



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights