Strona główna » Suplement chroniący skórę i stawy – po co nam kolagen?

Suplement chroniący skórę i stawy – po co nam kolagen?

by Daniel SZYSZ

Suplement chroniący skórę i stawy – po co nam kolagen?

Organizm człowieka wraz z wiekiem traci zdolność do produkcji kolagenu. Im jesteśmy starsi, tym częściej mamy problemy ze skorą, kośćmi, stawami, czy zębami – starzenie się jest naturalnym procesem, którego nie można zatrzymać, jednak istnieją sposoby, aby go spowolnić. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na suplementację kolagenu.

Jaką rolę w organizmie odgrywa kolagen?

Kolagen składa się z białek, które występują w organizmie w różnych formach. Wykazują one wielokierunkowe działanie – te substancje odpowiadają między innymi za:

  • utrzymanie dobrej kondycji skóry,
  • ochronę stawów,
  • wzmacnianie kości,
  • wzrost i regenerację tkanki mięśniowej,
  • porost włosów i paznokci,
  • usprawnianie pracy naczyń krwionośnych.

Kolagen nadaje tkankom jędrności i elastyczności – dzięki niemu nasza skóra wygląda świeżo i młodo. Jest on ważnym składnikiem chrząstek i kości, a jego niedobór może prowadzić do powstawania zwyrodnień oraz silnego bólu. Kolagen pomaga też sportowcom, którzy po intensywnym wysiłku muszą szybko zregenerować tkankę mięśniową. 

Dlaczego potrzebujemy suplementacji kolagenu?

Organizm człowieka potrzebuje kolagenu do zachowania zdrowia skóry, stawów i kości. Niestety, proces starzenia się jest powiązany z naturalnym zanikaniem tego dobroczynnego związku. Pierwszy spadek produkcji kolagenu następuje z reguły około 25. roku życia – u kobiet przyspiesza po menopauzie, kiedy zmniejsza się poziom estrogenu. Proces starzenia się skóry postępuje za sprawą wystawienia organizmu na niekorzystne czynniki, takie jak nadmierne opalanie, stres, niezdrowa dieta, czy palenie papierosów. Produkty kolagenowe pomagają spowolnić pogłębianie się zmian związanych z wiekiem – warto sięgnąć po specyfiki w postaci tabletek, żelków, proszku, czy płynu. Kolagen można znaleźć w aptece lub innych miejscach, takich jak sklep internetowy czy hurtownia suplementów.

Symptomy świadczące o niedoborze kolagenu

Jak rozpoznać niedobór kolagenu? Spadek jego produkcji wiąże się z pogorszeniem wyglądu oraz innymi objawami. Dolegliwości, które należy uznać za sygnał alarmowy, to na przykład:

  • utrata jędrności skóry i pojawianie się zmarszczek,
  • osłabienie kości,
  • bóle w stawach i problemy z poruszaniem,
  • łamliwe włosy,
  • problemy trawienne.

Chociaż nie możemy zahamować procesów starzenia się organizmu, to odpowiednia dawka kolagenu przyczyni się do ich spowolnienia. Suplementacja to niejedyny sposób na zachowanie młodości – warto przestrzegać zdrowej diety oraz unikać używek i ekspozycji na słońce.

W jaki sposób dostarczyć kolagen do organizmu?

Zwiększenie poziomu kolagenu wiąże się ze zmianą stylu życia – niezdrową, monotonną dietę należy zastąpić jadłospisem, który jest bogaty w białko oraz witaminę C. Warto wprowadzić do swojej codzienności odrobinę aktywności fizycznej oraz odpowiednią ilość snu. Specjaliści zalecają, by unikać stresu i dużo wypoczywać. Dobrym sposobem na stymulację produkcji kolagenu jest regularne poddawanie się zaawansowanym procedurom kosmetycznym. Zdrowa żywność, ruch i odstawienie używek pomogą pobudzić produkcję kolagenu, jednak najlepszym sposobem na szybkie uzupełnienie niedoboru jest odpowiednia suplementacja.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights