Kapsułki z krwią krokodyla w przesyłce pocztowej
- Zachodniopomorska KAS zatrzymała przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla.
- Przesyłka pochodziła z Tajlandii i miała trafić do Koszalina.
- Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem.
Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała Przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla ostatnio. Przesyłkę wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli paczek i przesyłek w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej w Szczecinie. Nadana była w Tajlandii i miała trafić do obywatela polskiego mieszkającego w Koszalinie. W przesyłce znajdowało się 80 szt. kapsułek o nazwie CROCODILE BLOOD.
Funkcjonariusze wykryli towar za pomocą urządzenia RTG. Na deklaracji nadawa wpisał, że przesyłka zawiera „tabletki SFF” o niewielkiej wartości 300 THB (ok. 35 zł).
Koordynatorka ds. CITES* potwierdziła, że w obu przesyłkach znajdowały się preparat zawierające suszoną krew krokodyla syjamskiego (Crocodylus siamensis). Gatunek ten objęty ścisłą ochroną, wymieniony w zał. A do rozporządzenia Rady(WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Przesyłką zajmuje się teraz Dział Dochodzeniowo Śledczy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.
Produkty z krwi gadów są popularne w Tajlandii i wielu innych krajach Dalekiego Wschodu. Sprzedawane są tam jako suplement, który rzekomo wspomaga leczenie raka.
Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.
*Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również – od miejsca jej podpisania w 1973 r. – Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.
Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie