Świnoujście. Terminal Kontenerowy. Niemcy „zatroskani” o środowisko w Polsce skarżą decyzje środowiskową ws. portu kontenerowego
Niemcy nie zgadzają się z decyzją środowiskową dla portu kontenerowego w Świnoujściu.
W październiku 2023 roku Federalny Urząd Ochrony Przyrody Niemiec (BMU) złożył odwołanie od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. BMU uważa, że decyzja ta nie wystarczająco uwzględnia wpływ portu na środowisko naturalne, w tym na wody Morza Bałtyckiego, florę i faunę oraz obszar Natura 2000.
NIEMCY SĄ WŚCIEKLI – POWSTANIE TERMINAL KONTENEROWY W ŚWINOUJŚCIU
Niemieckie obawy dotyczą przede wszystkim:
- zwiększenia zanieczyszczenia powietrza i wody przez statki, które będą korzystały z portu;
- niszczenia siedlisk przyrodniczych, w tym siedlisk ptaków i ssaków;
- zakłócenia migracji ryb i innych organizmów morskich;
- pogorszenia jakości wody w Morzu Bałtyckim.
Polska strona odpowiada, że projekt portu jest zgodny z wymogami środowiskowymi i został opracowany z uwzględnieniem opinii stron zainteresowanych, w tym strony niemieckiej. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podkreśla, że port będzie niskoemisyjny i będzie korzystał z energii elektrycznej.
ŚWINOUJŚCIE SINGAPUREM PÓŁNOCNY – NIEMCY PRZERAŻENI
ZMPSiŚ zapowiada również, że będzie prowadził monitoring wpływu portu na środowisko naturalne.
Spór o port kontenerowy w Świnoujściu może mieć wpływ na relacje polsko-niemieckie.
Teraz po wyborach Niemcy mogą mieć więcej możliwości aby zablokować budowę portu, jeśli ich obawy nie zostaną zaspokojone.
Obecnie sprawa jest w toku. Federalny Urząd Ochrony Przyrody Niemiec czeka na opinię Komisji Europejskiej, która będzie opiniowała, czy decyzja środowiskowa dla portu jest zgodna z prawem europejskim
Czy Świnoujście ma szanse na rozwój gospodarki morskiej ??
Czy w przyszłości będzie mogło stać się centrum przeładunkowym na Morzu Bałtyckim – czy wciąż będziemy oglądać się na Niemców i będziemy czekali na ich pozwolenie ?!!!