Bitcoin – w jaki sposób można przechowywać najpopularniejszą z kryptowalut?
Każdy kto chce rozpocząć swoją przygodę z zakupem kryptowalut musi sprawdzić jaki jest kurs Bitcoin oraz dowiedzieć się w jaki sposób można przechowywać zakupione środki. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule krótko przedstawiamy jakie portfele kryptowalut są do wyboru.
Co to jest portfel kryptowalut?
Portfel kryptowalut, służy do przechowywania środków podobnie jak rachunek bankowy w przypadku tradycyjnych walut. Portfele kryptowalutowe z reguły dzieli się na portfele zimne oraz portfele gorące. Portfele zimne, to takie które do działania nie potrzebują połączenia z Internetem (np. urządzenia Ledger lub Trezor). Z kolei portfele gorące to aplikacje, które potrzebują połączenia internetowego i są instalowane na komputerze lub telefonie (np. aplikacja Exodus). Według powszechnej opinii portfele zimne, czyli te, które do swojego działania nie potrzebują Internetu uchodzą za bezpieczniejsze rozwiązanie.
Zimne oraz gorące portfele
Zimne portfele to urządzenia sprzętowe, które z wyglądu przypominają małe urządzenie podobne do czegoś w rodzaju niewielkiego smartfona, penrive’a lub karty kredytowej. Koszt zakupu takiego urządzenia to zazwyczaj około kilkaset złotych. Popularne portfele sprzętowe to Ledger Nano S, Ledger Nano X, Ledger Stax, Trezor Model One Trezor Model T, CoolWallet S, oraz CoolWallet Pro.
Gorący portfel, znany również jako hot wallet, to sposób na przechowywanie kryptowalut za pomocą aplikacji, która do swojego działania potrzebuje stałego dostępu do Internetu. Portfele tego typu mogą przybierać formę aplikacji desktopowej zainstalowanej na komputerze lub mobilnej, która jest zainstalowana na smartfonie.
Jaki portfel wybrać?
Oczywiście to na jaki portfel się zdecydujemy zależy od naszych preferencji (np. od takich aspektów ja intuicyjność interfejsu lub od tego jakie kryptoaktywa dany portfel obsługuje). Niemniej jednak nie da się ukryć, że podczas wyboru portfela kryptowalutowego kluczowe znaczenie odgrywa bezpieczeństwo.
Właśnie z uwagi na bezpieczeństwo zgodnie z powszechnie znaną opinią rekomendowanym rozwiązaniem jest korzystanie z zimnych portfeli sprzętowych, które ze względu na swoją specyfikę są mniej narażone na ewentualne ataki hakerskie. Warto jednak wiedzieć, że mimo to wiele osób korzysta z gorących portfeli. Z czego to wynika? Prawdopodobnie przede wszystkim z wygody. Korzystanie z aplikacji, które można zainstalować na komputerze lub telefonie jest prostsze i wygodniejsze z perspektywy początkującego użytkownika. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli na gorącym portfelu mamy te środki, które np. często przesyłamy a na zimnym portfelu są te środki, które są rzadziej ruszane. Ważne jest jednak to, żeby mieć świadomość, że wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają portfele, które są odcięte od połączenie internetowego.
Poza gorącymi i zimnymi portfelami można także korzystać z giełdy kryptowalut. Nie należy jednak giełdy traktować jako bezpośredniej alternatywy dla portfeli kryptowalutowych. Giełdy kryptowalut są serwisami, które umożliwiają szybkie i wygodne handlowanie kryptowalutami. Nie są to jednak platformy, które zapewniają taki poziom bezpieczeństwa jak portfele. Dlatego na giełdach raczej powinny być przechowywane tylko te środki, które są aktualnie w użyciu (innymi słowy, te którymi planujemy handlować a nie je przechowywać długoterminowo).
Kilka słów podsumowania
Gdy na rynku panuje hossa (np. rośnie Bitcoin kurs) liczba nowych początkujących inwestorów wzrasta. To przekłada się na coraz większą ilość zakładanych gorących portfeli oraz założonych kont na giełdach. Z kolei doświadczeni użytkownicy z reguły nieco bardziej skłaniają się ku zimnym portfelom.
Warto odnotować, że żaden portfel kryptowalut nie jest w stanie zagwarantować całkowitego bezpieczeństwa. Niemniej jednak warto dochować należytej staranności tak aby ograniczyć ewentualne ryzyka. Dlatego też rekomendujemy znalezienie złotego środka. Takim złotym środkiem wydaje się skorzystanie zarówno z zimnych jak i z gorących portfeli. Przechowywanie środków w sposób długoterminowy powinno się odbywać na zimnych portfelach. Natomiast gorące portfele i konta na giełdach kryptowalut raczej powinny być wykorzystywane wyłącznie do bieżących operacji handlowych.