Świnoujście – Dzień Zaduszny – Wojsko pamięta
Dziś jest ważny dzień dla wielu Polek i Polaków, którzy odwiedzają groby swoich najbliższych.
To czas refleksji, zadumy i modlitwy za tych, którzy odeszli Składamy na ich grobach kwiaty, zapalamy znicze i oddajemy hołd ku ich pamięci.
Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych, a zwłaszcza za dusze przebywające w czyśćcu. Obchodzony jest 2 listopada, dzień po Wszystkich Świętych.
ŚWINOUJŚCIE – ZADUSZKI MORSKIE – JUŻ DZIŚ
Tradycja obchodów Dnia Zadusznego sięga czasów biblijnych. W Starym Testamencie wspomina się o modlitwach za zmarłych, a w Nowym Testamencie Jezus Chrystus obiecał swoim uczniom, że będą się oni modlić za niego i za tych, którzy po nim pójdą.
W Kościele katolickim Dzień Zaduszny jest dniem liturgicznym, w którym podczas Mszy św., modlitwy i innych nabożeństw Kościół poleca Bogu dusze zmarłych.
W Polsce Dzień Zaduszny jest świętem rodzinnym. W tym dniu ludzie odwiedzają groby swoich bliskich, zapalają znicze i modlą się za ich dusze.
Oto niektóre z tradycji związanych z Dniem Zadusznym w Polsce:
- Odwiedzanie grobów – w Dzień Zaduszny wiele osób odwiedza groby swoich bliskich. Przynoszą ze sobą znicze, kwiaty i inne ozdoby.
- Modlitwa – w Dzień Zaduszny ludzie modlą się za dusze zmarłych. Modlitwy odbywają się w kościołach, na cmentarzach i w domach.
- Ofiary – w Dzień Zaduszny ludzie często składają ofiary na rzecz biednych i potrzebujących.
Dzień Zaduszny jest okazją do refleksji nad życiem i śmiercią. Jest to też czas, w którym możemy wyrazić swoją miłość i pamięć o zmarłych.