Świnoujście – Rusza BALTOPS 24

Świnoujście - Rusza BALTOPS 24 Foto: Marynarka Wojenna

Rusza BALTOPS 24

Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, 9000 żołnierzy bierze udział w tegorocznym ćwiczeniu Baltops 24. Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego startuje już w środę, 5 czerwca, w Kłajpedzie (Litwa).
W tegorocznej, 53. edycji ćwiczenia, wezmą udział przedstawiciele wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Polską Marynarkę Wojenną reprezentują okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.
W ćwiczeniu weźmie udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej. Swoje zadania na terytorium Szwecji będzie realizowała także 6 Brygada Powietrznodesantowa, dla której samoloty transportowe polskich Sił Powietrznych utworzą most powietrzny do przerzucenia w rejon działań ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia. Szereg epizodów zostanie zrealizowanych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, gdzie między innymi odbędą się skoki spadochronowe oraz desant morski i powietrzny. Scenariusz ćwiczenia przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami, a samo ćwiczenie ma charakter defensywny.
Ćwiczenie oficjalnie rozpocznie się fazą portową tzw. „Pre-Sail Conference” w Kłajpedzie, w ramach której odbędą się odprawy oraz spotkania poprzedzające manewry. Na spotkaniach tych ustalone zostaną szczegóły ćwiczeń, dowódcy dostaną również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Faza morska ćwiczenia rozpocznie się w piątek, 7 czerwca.
Po wyjściu w morze okręty sformują grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem morskim będą prowadzić operacje obejmujące m.in. integrację obrony przeciwlotniczej, poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych, działania przeciwminowe, zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu, operacje desantowe i akcje ratownicze.

Świnoujście – Rusza BALTOPS 24 Foto: Marynarka Wojenna

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia ORP Gen. K. Pułaski i ORP Bałtyk wejdą w skład grupy zadaniowej, którą współtworzyć będą fregaty z Hiszpanii – ESPS Juan de Borbon i ESPS Blas de Lezo, Danii – HDMS Peter Willemoes i Francji FS Auvergne, a także niemiecki okręt zaopatrzeniowy FGS Rhön.
ORP Poznań wspólnie z hiszpańskim śmigłowcowcem ESPS Juan Carlos I utworzy grupę desantową. Z pokładu okrętu transportowo-minowego będą prowadzone m.in. operacje desantowe na nieprzygotowany brzeg przy pomocy pływających transporterów PTS-M oraz łodzi typu Zodiac. W ramach Baltops-u odbędą się morskie operacje desantowe, które zostaną przeprowadzone w różnych częściach Morza Bałtyckiego, w tym na terenie poligonu w Ustce.
Z kolei trałowiec ORP Necko dołączy do zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), będzie poszukiwać i oczyszczać z min kluczowe szlaki żeglugowe, a tym samym torować drogę dużym okrętom bojowym.
W ćwiczeniu weźmie udział 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Szwecja uczestniczyła w Baltops regularnie, jednak w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w ćwiczeniach jako państwo członkowskie i sojusznik NATO. Działania będą prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego, a także na obszarach lądowych w Szwecji, Polsce, Niemczech i na Litwie.
Udział Polski w Baltops ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia zintegrowanych operacji we wszystkich domenach wspólnie z sojusznikami. Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi państwami NATO. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową żołnierzy pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i zwiększenie zdolności do współdziałania. Baltops jest ćwiczeniem potwierdzającym rolę Sił Zbrojnych RP w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.
Ćwiczenie odbywa się pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Floty US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a także Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry potrwają do 22 czerwca i zakończą się w Niemczech.
***
Baltops to największe na Bałtyku manewry morskie z wieloma epizodami realizowanymi także w domenie lądowej i powietrznej. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Ćwiczenie demonstruje interoperacyjność sojuszników, zapewniając jednocześnie o zaangażowaniu NATO na rzecz wspólnego bezpieczeństwa wszystkich krajów członkowskich.
Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops było organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.
Tekst: Zespół Prasowy
Logo: U.S. Sixth Fleet 
04.06.2024 r.
----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Świnoujście. Prawdziwy przegląd tygodnia

Świnoujście. Statystyki za 2024 – więcej narodzin niż zgonów – 10 % to śluby konkordatowe

Trzecia karetka w Świnoujściu – Sukces ma wielu ojców – ale tylko prawda jest ciekawa