Świnoujście. Zbudują zbiorniki na odpady za 1,83 mln euro

Port Szczecin - Świnoujście

Dzięki wsparciu UE nasze porty stają się coraz bardziej ekologiczne

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA uzyskał dofinansowanie na projekt „Zapewnienie odbioru odpadów ze statków w porcie Świnoujście w celu spełnienia wymagań środowiskowych”. Całkowita wartość inwestycji wynosi 1,83 mln euro, z czego dofinansowanie to 1,55 mln euro.

16 lipca 2024 r. Komisja Europejska ogłosiła listę projektów, które otrzymały wsparcie w ramach trzeciego naboru Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w konkursie Transport – Core Network Projects – Coherence Envelope CEF-T-2023-CORECOEN-MARP-WORKS: Seaports – studies, works or mixed. Wsparcie otrzymały 134 projekty proekologiczne, które zapewnią inteligentną, zrównoważoną i wydajną infrastrukturę transportową.

Podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest na październik 2024 r.

Inwestycja obejmuje budowę obiektów odbiorczo-magazynowych oraz 8 zbiorników magazynowo-technologicznych o pojemności 50 m³ każdy. Będą one przeznaczone do odbioru popłuczyn ładowni ładunków innych niż niebezpieczne oraz wód balastowych ze statków. Inwestycja zlokalizowana jest przy Terminalu Promowym w Świnoujściu, przy ul. Fińskiej. Faza realizacji potrwa 27 miesięcy, a uruchomienie planowane jest na I półrocze 2027 roku.

ŚWINOUJŚCIE. NIESAMOWITY PROJEKT NOWEJ MARINY – ILU MALKONTENTÓW BĘDZIE GO TORPEDOWAĆ

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. planuje również realizację II etapu inwestycji, zlokalizowanego w Świnoujściu przy ul. Nowoartyleryjskiej, który obejmuje:

  • budowę zbiorników do odbioru i czasowego gromadzenia popłuczyn z mycia ładowni po ładunkach innych niż niebezpieczne oraz ścieków przemysłowych,
  • budowę zbiorników do magazynowania odpadów – pozostałości płynnych ładunków innych niż niebezpieczne,
  • budowę zbiorników do odbioru i magazynowania odpadów płynnych niebezpiecznych, w tym zaolejonych odpadów płynnych.

Port w Świnoujściu

Warto podkreślić, że to już czwarty projekt ZMPSiŚ SA dofinansowany w ramach Instrumentu CEF II, który wspiera rozwój portów Szczecin i Świnoujście oraz sieci TEN-T. W ramach tego samego instrumentu UE dofinansuje budowę multimodalnego, kolejowego węzła przeładunkowego na Ostrowie Grabowskim w porcie Szczecin, rozbudowę o dodatkowe stanowisko morskiej części terminala LNG oraz budowę terminala instalacyjnego do obsługi morskiej energetyki wiatrowej w porcie Świnoujście.

Opracowano na podstawie informacji z ZMPSiŚ SA

ŚWINOUJŚCIE. DROGA KU MORZU – CISZEJ NAD TĄ TRUMNĄ

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Spadek przeładunków w portach po pierwszym roku rządu Donalda Tuska

Zobacz jak w Świnoujściu powstaje terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych – film

Rozpoczęcie budowy terminala Kontenerowego w Świnoujściu – blisko coraz bliżej