Żołnierze Światowego Związku Armii Krajowej i Harcerze ZHR: Razem dla Pamięci
Żołnierze Światowego Związku Armii Krajowej Koło Terenowe w Świnoujściu od lat starają się ocalić od zapomnienia historię zarówno swojego środowiska, jak i Podziemnego Państwa Polskiego oraz czynów Armii Krajowej. Jednak aby pamięć Narodu przetrwała, potrzebne jest stałe działanie i utrwalanie. Maleją siły i szeregi żołnierzy AK, dlatego przyszła pora na zmianę warty. To zadanie przejmują harcerze, w tym harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Świnoujściu, którzy w duchu patriotyzmu kontynuują tradycje walki o niepodległość.
Spis treści
Prezes Koła Terenowego ŚZŻAK w Świnoujściu, porucznik w stanie spoczynku Waldemar Majchrowski, oraz wiceprezes lek. med. Elżbieta Pietrzyk podkreślają, że wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym i narodowym jest nieodzownym elementem ich działalności.
Międzyzdroje. Cztery osoby topią się w morzu w tym dziecko
Zlot Harcerski w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
Realizując przesłanie Świnoujskiego Koła AK, 20-osobowa grupa kadry III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu udała się na Zlot Harcerski z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, który odbył się pod hasłem „Zawsze w pamięci” w dniach 29 lipca – 2 sierpnia 2024 roku.
Dzień 1: Apel na Cytadeli Warszawskiej
29 lipca zlot rozpoczął się apelem na Cytadeli Warszawskiej, gromadząc ponad 2,5 tys. harcerzy z siedmiu organizacji, w tym ZHR.
Dzień 2: Spotkanie z Powstańcami
30 lipca harcerze uczestniczyli w spotkaniu z powstańcami warszawskimi w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie pełnili służbę przy powstańcach. Wzięli udział w Harcerskiej Grze Miejskiej po Starym Mieście, a dzień zakończyło ognisko harcerskie na polach przy Centrum Olimpijskim.
Dzień 3: Spotkania z Weteranami i Defilada
31 lipca harcerze odwiedzili muzea, gdzie spotkali weteranów, w tym 100-letnią harcerkę z Powstania Warszawskiego. Następnie odbyła się defilada z placu Piłsudskiego do placu Zamkowego, z dumnie prezentującymi się sztandarami Świnoujskiego Koła Armii Krajowej i szczepu „Słowianie”.
Dzień 4: Godzina „W” i Akcja „Wolność łączy”
1 sierpnia harcerze odwiedzili wojskowy cmentarz na Powązkach, oddając hołd poległym. Wzięli udział w akcji „Wolność łączy”, przygotowując się do godziny „W”, rozdając przypinki z symbolem Polski Walczącej.
Dzień 5: Zakończenie
Zlot zakończył się koncertem (nie)zakazanych piosenek na placu Piłsudskiego.
Podsumowanie
Dzięki współpracy i zaangażowaniu harcerzy ZHR, pamięć o bohaterach Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego jest wciąż żywa. Harcerze III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” z dumą kontynuują misję ocalenia pamięci narodowej, ucząc kolejne pokolenia wartości patriotycznych.
Czuwaj! III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego