Policjanci ostrzegają: Kolejne oszustwa “Na BLIK”
Policjanci z powiatu sławieńskiego otrzymali kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw metodą “na BLIK”. W ostatnich dniach dwie mieszkanki regionu zostały ofiarami przestępców, którzy wykorzystali tę popularną metodę do wyłudzania pieniędzy.
Jak działa oszustwo „Na BLIK”?
Schemat działania oszustów zazwyczaj jest podobny. Najpierw przestępcy włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie wysyłają do znajomych właściciela wiadomości z prośbą o przekazanie kodu BLIK.
Świnoujście – A taki Wiatrak pamiętacie. Kartka z kalendarza
Oszuści, podszywając się pod znajomych ofiary, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać podejrzeń, po czym proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, obiecując szybki zwrot pieniędzy. Po otrzymaniu kodu, przestępcy wypłacają gotówkę w bankomacie w innej części kraju lub wykorzystują ją do płatności online.
ŚWINOUJŚCIE. MIASTO MUSI ZAPŁACIĆ 8 MILIONÓW ODSZKODOWANIA – JAK GŁOSOWALI RADNI
Przykłady oszustw
- 18-latka z Powiatu Sławieńskiego: Mieszkanka regionu poinformowała policję, że ktoś włamał się na konto jej znajomej na portalu społecznościowym. Podszywając się pod znajomą, oszust poprosił o szybką pożyczkę, przekazaną kodem BLIK. Przekonana, że pomaga przyjaciółce, 18-latka wygenerowała i podała kod BLIK, zatwierdzając transakcję w aplikacji mobilnej banku. W efekcie straciła 800 złotych, które zostały wypłacone w bankomacie w okolicach Leżajska.
- 39-latka Sprzedająca Zabawki: Kolejna pokrzywdzona kobieta wystawiła na sprzedaż zabawki na popularnym portalu. Wkrótce skontaktował się z nią mężczyzna, który podał się za pracownika portalu. Oszust wyłudził od 39-latki dwa kody BLIK, co doprowadziło do straty łącznej kwoty ponad 3100 złotych.
LIKWIDACJA “PORODÓWKI” W ŚWINOUJŚCIU, TO JUŻ CHYBA PRZESĄDZONE
Jak się chronić przed oszustwem „Na BLIK”?
- Zabezpieczenie Konta: Używaj dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania na portalach społecznościowych i zawsze wylogowuj się po zakończeniu korzystania z konta.
- Weryfikacja Prośby: Nigdy nie podawaj kodu BLIK bez potwierdzenia, że prośba rzeczywiście pochodzi od znajomego. Wystarczy zadzwonić do osoby, która prosi o pożyczkę, aby upewnić się, że faktycznie potrzebuje pomocy.
- Sprawdzenie Danych Transakcji: Zawsze dokładnie sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowej. Sprawdź, gdzie będą wypłacone pieniądze, aby uniknąć oszustwa.
Pamiętaj!
Transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności i dbanie o bezpieczeństwo swoich kont i danych. Jeżeli staniesz się ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się z policją.
asp. szt. Kinga Warczak
MĘSKI RÓŻANIEC W ŚWINOUJŚCIU JUŻ 7 WRZEŚNIA – ZAPRASZAMY NA MODLITWĘ!