Strona główna » Rokitnik – bogactwo witaminy C na bałtyckich wydmach

Rokitnik – bogactwo witaminy C na bałtyckich wydmach

by Daniel SZYSZ

Rokitnik – bogactwo witaminy C na bałtyckich wydmach

Spacerując wzdłuż bałtyckiego brzegu, można natknąć się na rosnące na wydmach kolczaste krzewy z małymi, pomarańczowymi owocami w postaci kulek. Nie wszyscy wiedzą, że jest to bardzo bogaty w witaminę C, rokitnik.

Owoce rokitnika wykorzystywane są od wieków w krajach nadbałtyckich, zarówno do bezpośredniego spożywania, jak i przetwarzania w celu użycia do produkcji, na przykład leków lub kosmetyków. W Polsce roślina ta jest mało znana, choć dzięki swoim wyjątkowym właściwościom prozdrowotnym, staje się coraz bardziej popularna. W Rosji czy w Szwecji, bez problemu można znaleźć w sprzedaży, produkty wykonane z rokitnika. Są to nie tylko pyszne dżemy czy powidła, ale również szampony do włosów czy suplementy.

Rokitnik jest wyjątkowym krzewem, które zawiera w swoim składzie aż 190 aktywnych składników. Ma w sobie większą ilość witamin niż marchew czy pomarańcze. Wyciągi z tej rośliny, od wieków używane są jako naturalny lek w medycynie tybetańskiej.

Do Europy rokitnik został sprowadzony z Azji, przez Aleksandra Macedońskiego jako cudowny krzew, dzięki któremu jego żołnierze odzyskiwali siły po stoczonych bitwach. Rokitnik upodobał sobie do rośnięcia tereny nadmorskie i doliny rzek. To roślina z gatunku oliwkowatych, co wyraźnie widać w kształcie jej liści czy w ogólnej budowie tego krzewu. Wspomniane, niewielkich rozmiarów liście sprawiają, że z rośliny szybko odparowuje woda, dlatego lubi ona rosnąć w jej pobliżu.

W Polsce można ją łatwo znaleźć na nadbałtyckich wydmach. Warto jednak pamiętać, że jest gatunkiem chronionym od 1983 roku, ale od 2014 roku podlega tylko częściowej ochronie, dzięki czemu można zbierać jego owoce, pod warunkiem nieuszkadzania samych krzewów i poza terenem wydm, na które obowiązuje zakaz wstępu. Na szczęście rokitnik rośnie również w ich pobliżu. W przerwie zbierania tych wspaniałych owoców, można sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, zaglądając na stronę bet.pl.

 

 Owoce rokitnika – źródło młodości i zdrowia

Rokitnik uznawany jest w krajach nadbałtyckich za niezwykle wartościowy owoc. Szczególnie często spożywany jest w Rosji. To roślina, dzięki której mieszkańcy Syberii czy Ałtaju mogą funkcjonować w ciężkich warunkach atmosferycznych. Wykorzystują oni nie tylko pomarańczowe owoce tego krzewu, ale również jego liście, tworząc z nich lekarstwo, wzmacniające odporność immunologiczną i przeciwdziałające anemii. Ich zdaniem wywar z rokitnika pomocny jest również przy leczeniu stanów reumatoidalnych, chorobach żołądka czy przewodu pokarmowego. Do leczenia oparzeń, nawet radioaktywnych, Rosjanie używają oleju z tej cennej rośliny. Zgodnie z przekazami historycznymi, nie tylko Aleksander Macedoński doceniał wyjątkowe właściwości rokitnika, ale również wielki Dżingis-Chan. Warto wspomnieć, że krzewy rokitnika były również używane jako wzmocnienie piaszczystych skarp, przed ich osuwaniem, ale także jako naturalne zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami oraz najeźdźcami, ponieważ mają bardzo długie i ostre kolce.

Rokitnik może być sadzony w ogrodach, pod warunkiem, że na pięć żeńskich drzewek, znajdzie się w nich jedno męskie, dzięki czemu krzewy zaowocują. Potrzebuje słońca i wilgoci, a także wolnej przestrzeni. Owoce pojawiają się na początku jesieni, oblepiając dokładnie gałązki małymi, pomarańczowymi kulkami. W smaku są raczej kwaśne, ponieważ zawierają bardzo dużo witaminy C. Dzięki temu, że w ich składzie znajduje się enzym askorbinazy, nie tracą cennych właściwości, nawet przez długi czas przechowywania. Owoce rokitnika zawierają również witaminę E. Można z nich tworzyć dżemy, powidła lub soki, ale także wino i nalewki. Nadają się do suszenia, kandyzowania i mrożenia. Stosowane są także jako dodatek do mięs. Można je również spożywać na surowo. Ususzone liście mogą być zaparzane jako herbatka.

Rokitnik to cudowny krzew, który posiada wiele cennych właściwości. Spacerując nad polskim morzem, warto się rozglądać za jego pomarańczowymi kulkami owoców, które dają siłę, młodość i zdrowie.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska