Strona główna » Komendant Straży Pożarnej krytykuje administracje TUSKA – Brak przygotowania do powodzi – Film

Komendant Straży Pożarnej krytykuje administracje TUSKA – Brak przygotowania do powodzi – Film

by Daniel Szysz

Andrzej Bartkowiak generał PSP Krytykuje administracje TUSKA – Brak przygotowania do powodzi

 

Podsumowanie konferencji: Kluczowe wnioski i działania po powodzi

Na wstępie pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli na naszą konferencję, aby nadać jej charakter merytoryczny. Naszym celem nie są polityczne rozważania na temat tego, co się wydarzyło, ale przede wszystkim poznanie faktów, ocena sytuacji oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Istotne jest, abyśmy zrozumieli, co tak naprawdę się stało, jakie były dostępne alternatywy i jak możemy odbudować to, co zostało zniszczone, przywracając normalny stan rzeczy.

Kluczowe fakty o powodzi

Obecnie wiemy, że sygnały o zbliżającym się niebezpieczeństwie pojawiły się już 10 września, a co najmniej 11 września były dostępne dla organów rządowych. Informacje te nie pozostawiały wątpliwości, że nadciąga poważne zagrożenie, które może doprowadzić do tragicznej powodzi. Niestety, nadal nie wiemy, dlaczego te ostrzeżenia nie zostały odpowiednio wykorzystane, a działania prewencyjne nie zostały podjęte w odpowiednim czasie.

Reakcja władz – Opóźnienia i błędy decyzyjne

Reakcja władz, gdy już nie można było ignorować nadciągającego niebezpieczeństwa, była spóźniona i mało skuteczna. Zamiast natychmiastowej mobilizacji, byliśmy świadkami teatralizacji życia publicznego, której głównym bohaterem był ówczesny premier Donald Tusk. Taka reakcja, oparta na starej socjotechnice „dobry car, źli bojarze”, doprowadziła do paraliżu decyzyjnego. Urzędnicy niższego szczebla, bojąc się sprzeciwić oficjalnej narracji, nie podejmowali odpowiednich decyzji w krytycznym momencie.

ŚWINOUJŚCIE. RONDO Z PALMAMI NA SIENKIEWICZA

Liczba ofiar i skala strat

Do dziś nie mamy pełnej wiedzy na temat liczby ofiar tej tragedii. Oficjalnie podano liczbę 9 ofiar śmiertelnych, ale pojawiają się informacje, że ofiar mogło być więcej. Jest konieczne, aby te dane zostały zweryfikowane i udostępnione publicznie. Wiemy również, że wiele decyzji, takich jak ostrzeżenie mieszkańców zagrożonych terenów czy ewakuacja, zostało podjętych zbyt późno. W efekcie, nie podjęto odpowiednich działań, które mogłyby zabezpieczyć mienie i zdrowie osób zamieszkujących te obszary.

Pomoc dla poszkodowanych – Co dalej?

Na chwilę obecną wiemy, że wiele naszych propozycji dotyczących wsparcia dla poszkodowanych zostało odrzuconych. Nasz projekt ustawy, który jeszcze będzie omawiany, zakładał bardziej rozbudowaną pomoc, niż to, co zaproponował rząd. Musimy nadal pracować nad tym, aby osoby dotknięte tragedią otrzymały pełne wsparcie, nie tylko w odbudowie zniszczeń, ale także w przywróceniu normalności.

TOP 10 POLSKICH PLAŻ TO FIKCJA –  KRÓLOWA JEST JEDNA – PLAŻA W ŚWINOUJŚCIU

Wnioski na przyszłość

Podsumowując, konferencja pokazała, że potrzebujemy lepszych mechanizmów ostrzegania i skuteczniejszego zarządzania kryzysowego. Błędy, które zostały popełnione, nie mogą się powtórzyć. Naszym celem jest wyciągnięcie wniosków, aby przyszłe sytuacje kryzysowe były zarządzane szybko i efektywnie, z pełnym wsparciem dla poszkodowanych.

 



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zarezerwuj nocleg w Świnoujściu