HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ TAK, ALE TYLKO W BEZPIECZNYM WYDANIU – PRZYPOMINAMY PODSTAWOWE ZASADY
Hulajnogi elektryczne cieszą się popularnością nawet jesienią, jako wygodny i szybki środek transportu. Niestety, nie wszyscy użytkownicy przestrzegają obowiązujących przepisów. Jakie zasady dotyczą poruszania się hulajnogą elektryczną? Czy można jeździć nią po jezdni i czy potrzebne są specjalne uprawnienia? Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące korzystania z hulajnogi elektrycznej, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze!
ŚWINOUJŚCIE – MIASTO LUDZI MARUDNYCH I SFRUSTROWANYCH, BO TUNEL BĘDZIE ZAMKNIĘTY.
Hulajnoga elektryczna w ruchu drogowym – prawa i obowiązki
Każda osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną jest uczestnikiem ruchu drogowego, co oznacza, że podlega przepisom prawa drogowego, kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń. Przepisy te regulują szereg istotnych aspektów użytkowania hulajnogi.
Uprawnienia do prowadzenia hulajnogi elektrycznej
- Osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1, T.
- Osoby powyżej 18. roku życia nie muszą posiadać specjalnych uprawnień.
- Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Zasady poruszania się hulajnogą elektryczną
Kierujący hulajnogą elektryczną powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są dostępne w kierunku, w którym porusza się lub planuje skręcić. W przypadku braku wyznaczonej drogi rowerowej, możliwe jest korzystanie z jezdni, na której dopuszczalna prędkość pojazdów wynosi do 30 km/h. Ponadto, należy:
- Sygnalizować zamiar skrętu kierunkowskazem, a w przypadku jego braku – wyciągniętą ręką.
- Zachować bezpieczny odstęp, wynoszący minimum 1 metr, podczas wyprzedzania innych uczestników ruchu.
Kiedy można korzystać z chodnika?
W sytuacji braku wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa rowerowego, użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, jeśli jest on położony wzdłuż jezdni, na której dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 30 km/h. W takim przypadku należy:
- Poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych.
- Zachować szczególną ostrożność.
- Ustępować pierwszeństwa pieszym oraz nie utrudniać ich ruchu.
ZŁOTY TUNEL POD ŚWINĄ – 5 MILIONÓW PRZEJAZDÓW ROCZNIE!
Czego zabraniają przepisy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabrania się:
- Kierowania hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających.
- Przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów.
- Ciągnięcia lub holowania hulajnogą innych pojazdów, czepiania się pojazdów oraz jazdy obok innego uczestnika ruchu.
- Ciągnięcia za pojazdem osoby poruszającej się urządzeniem transportu osobistego, osoby na sankach lub zwierząt i ładunków.
Pamiętaj o bezpieczeństwie! Przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz zdrowy rozsądek to klucz do bezpiecznego korzystania z hulajnogi elektrycznej. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu!