Strona główna » Zaskroniec rybołów – nowy gatunek węża w Polsce?

Zaskroniec rybołów – nowy gatunek węża w Polsce?

by Daniel SZYSZ

Zaskroniec rybołów – nowy gatunek węża w Polsce?

Jak podaje National Geographic, zaskroniec rybołów (Natrix tessellata) jest nowym, piątym gatunkiem węża w Polsce. Choć naturalnie występuje głównie na południu Europy, ten doskonale pływający gad zadomowił się również na Śląsku Cieszyńskim, gdzie po raz pierwszy potwierdzono jego obecność w naszym kraju.

Zaskroniec rybołów różni się od popularnego w Polsce zaskrońca zwyczajnego (Natrix natrix) kilkoma cechami. Ma smuklejszą sylwetkę, a na jego ciele dominują oliwkowe barwy z charakterystycznym, mozaikowym ułożeniem plamek, co ułatwia rozpoznanie tego gatunku. Zaskroniec rybołów, jak sama nazwa wskazuje, świetnie radzi sobie w wodzie – to właśnie tam poluje na swoją główną zdobycz, jaką są ryby. Długość ciała tego węża może osiągać nawet do 1,5 metra.

Czy to piąty gatunek węża w Polsce?

Eksperci wskazują, że obecność zaskrońca rybołowa na Śląsku Cieszyńskim to zjawisko wyjątkowe, które może świadczyć o zmianach klimatycznych i migracji gatunków w poszukiwaniu odpowiednich siedlisk. Jednak, aby oficjalnie uznać go za stałego mieszkańca Polski, potrzebne są dalsze badania oraz potwierdzenie stabilności jego populacji w tym regionie.

Obecnie na terenie Polski występują cztery gatunki węży: zaskroniec zwyczajny, wąż Eskulapa, gniewosz plamisty oraz żmija zygzakowata. Pojawienie się piątego gatunku, jakim jest zaskroniec rybołów, może znacząco wzbogacić rodzimą faunę.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zarezerwuj nocleg w Świnoujściu

Verified by MonsterInsights