Zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie ma swoje korzenie w tradycjach pogańskich, chrześcijańskich i ludowych, a do Polski przywędrował stosunkowo późno – dopiero w XVIII i XIX wieku. Początkowo tradycja ta była znana głównie na terenach niemieckich i protestanckich, skąd stopniowo rozprzestrzeniała się na inne kraje Europy, w tym Polskę.
Spis treści
Skąd pochodzi zwyczaj choinki?
- Korzenie pogańskie – Zielone drzewka były symbolem życia i odradzania się natury. W czasach przedchrześcijańskich w wielu kulturach (germańskich, celtyckich, słowiańskich) wierzono, że iglaste drzewa mają magiczną moc odpędzania złych duchów i przyciągania szczęścia.
- Symbolika chrześcijańska – W chrześcijaństwie choinka zaczęła symbolizować drzewo rajskie i odkupienie ludzkości. Zielone igły, które nie opadają nawet zimą, były znakiem życia wiecznego.
- Tradycja niemiecka – W XVI wieku w Niemczech zaczęto stawiać w domach choinki na Boże Narodzenie, dekorując je jabłkami (symbol grzechu pierworodnego), orzechami i świeczkami (symbolizującymi Chrystusa – światłość świata).
Choinka w Polsce
- Przybycie do Polski – Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce najpierw na dworach szlacheckich i w miastach, głównie pod wpływem kultury niemieckiej. Na wsiach choinki zaczęły pojawiać się dopiero na przełomie XIX i XX wieku.
- Podłaźniczka – Wcześniej popularną tradycją na polskich ziemiach była „podłaźniczka” – gałąź świerku lub sosny zawieszana pod sufitem i dekorowana jabłkami, orzechami, kolorowymi ozdobami i opłatkiem.
Symbolika ozdób na choince
- Gwiazda na czubku – nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa.
- Bombki – dawniej były to jabłka, symbolizujące rajskie owoce.
- Łańcuchy – symbol jedności i więzi rodzinnych.
- Światełka – przypominają o światłości Chrystusa i zwycięstwie nad ciemnością.
Choinka na Boże Narodzenie – Dlaczego, skąd ??
Choinka stała się jednym z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia, który łączy rodziny przy wspólnym dekorowaniu i podkreśla świąteczną atmosferę.