Strona główna » Szkolą się w Niemczech aby chronić port w Świnoujściu.

Szkolą się w Niemczech aby chronić port w Świnoujściu.

by Daniel SZYSZ

 

Dwunastu Policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Szczecinie wspólnie z niemieckimi funkcjonariuszami przechodzi szkolenie związane z realizacją projektu „Wymiany doświadczeń funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w zakresie prowadzenia taktycznych działań bojowych na wodach morskich i śródlądowych” w ramach programu Leonardo da Vinci.
Szef zachodniopomorskiej Policji insp. Jarosław Sawicki oraz Marek Jasztal – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i podinsp. Rafał Konarski spotkali się z przedstawicielami niemieckiej Policji i wspólnie analizowali oraz oceniali postępy prowadzonego w ramach projektu szkolenia. W spotkaniu tym ze strony niemieckiej uczestniczyli MDg Frank Niehörster – Naczelnik Wydziału ds. Policji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sportu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, KD Thomas Krense – Z-ca Dyrektora Urzędu Kryminalnego Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Elżbieta Ehbrecht – Weber z Urzędu Kryminalnego Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

antyterrorysci
Policja zachodniopomorska z uwagi na występowanie wielu obszarów wodnych ( 22,5 tys. m2 wód powierzchniowych) ma za zadanie podejmowanie działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dążących do ograniczenia negatywnych zjawisk na akwenach wodnych województwa zachodniopomorskiego. Równolegle niezbędne jest zapewnienie efektywnej ochrony obiektów i szlaków żeglugowych delty Odry oraz portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu, jak również eliminacja potencjalnych zagrożeń terrorystycznych.
W sierpniu 2013 r. Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki podpisał umowę na realizację projektu pn. „Wymiana doświadczeń funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w zakresie prowadzenia taktycznych działań bojowych na wodach morskich i śródlądowych”. Projekt uzyskał wsparcie Komisji Europejskiej z Programu Leonardo da Vinci – Program „Uczenie się przez całe życie”.

antyterrorysci (2)
W ramach podpisanej umowy dwunastu antyterrorystów z naszego garnizonu od 31.08. do 13.09.2014r. uczestniczy w szkoleniu prowadzonym na terenie Niemiec. Partnerem przyjmującym uczestników stażu jest Urząd Kryminalny Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz Sekcji ds. Międzynarodowej Współpracy Policji w Szczecinie w obszarze doskonalenia umiejętności z zakresu taktyki prowadzenia działań antyterrorystycznych, pracy operacyjnej, jak również zacieśniania współpracy wynikającej z zobowiązań międzynarodowych oraz wsparcie uczestników w działaniach szkoleniowych zarówno w zdobywaniu jak i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji w nowym środowisku zawodowym.
Realizacja tego projektu przyczyni się do efektywnej ochrony obiektów i szlaków żeglugowych akwenów delty Odry oraz portów morskich w Szczecinie i w Świnoujściu. Pozwali również na harmonizację działań taktycznych punktów województwa zachodniopomorskiego w sezonie wypoczynkowym. Wzmocni także działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa newralgicznych instalacji infrastruktury portowej i około portowej co niewątpliwie wiąże się z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa w zasięgu lokalnym i regionalnych.

antyterrorysci (3)

Program wymiany pozwala na zapoznanie uczestników projektu z taktyką działań na jednostkach pływających, doskonalenie i współdziałanie w praktycznej realizacji zadań Policji polskiej i niemieckiej, rozwój sposobów wymiany informacji o zagrożeniach jak również poprawę interoperacyjności podczas ataku terrorystycznego i po nim oraz rozpowszechniania najlepszych praktyk. Udział w tym projekcie umożliwi również uczestnikom podniesienie umiejętności językowych poprzez uczenie się przez działanie i bezpośredni kontakt z obcokrajowcami.
Projekt został oparty na wspieraniu uczestników w działaniach szkoleniowych w zdobywaniu nowych pokładów wiedzy jak i umiejętności, przy jednoczesnym wykorzystywaniu i ugruntowaniu dotychczas nabytych, co będzie sprzyjało integracji funkcjonariuszy i intensyfikacji dalszej współpracy międzynarodowej. Uczestnicy szkolenia w ramach tego projektu przeprowadzą wspólny szturm jednostek antyterrorystycznych na jednostkę pływającą, przeprowadzą wspólny trening strzelecki i omawiają techniki wykorzystywane przy zatrzymaniach i aresztowaniach.
Liderem projektu jest KWP w Szczecinie a partnerem przyjmującym uczestników stażu jest Urząd Kryminalny Meklemburgii – Pomorza Przedniego.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00